prorock

Raport pogodowy. Zima nie tylko w Tatrach. Sprawdź aktualne warunki w górach

https://pixabay.com/pl/photos/zima-g%C3%B3ry-krajobraz-pejza%C5%BC-4758912/

Zima nastała nie tylko w Tatrach. W niektórych regionach stoki są już przygotowywane do rozpoczęcia sezonu narciarskiego. Warto jednak zaznaczyć, że śnieg, lód i wiatr nie sprzyjają wspinaczkom i trekkingom. Te trzeba planować w obecnej sytuacji bardzo rozważnie. Oto, jakie panują warunki w górach.

Aktualne warunki w górach

Tatry

W Tatrach do wysokości 1700 m n.p.m. panuje pierwszy stopień lawinowy. Powyżej zaś ogłoszono stopień drugi, czyli umiarkowany. Oznacza to, że „pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne”.

Dyżurny ratownik TOPR skomentował aktualną sytuację w Tatrach „W ciągu dnia wiatr wiał z kierunków zmiennych, w związku z powyższym możemy spodziewać się depozytów z nawianego śniegu pod ścianami,w żlebach i depresjach. Na następna dobę zapowiadane są opady śniegu połączone z wiatrem z kierunków S i SW. Istotnym problemem przy podejmowaniu działalności w górach jest obecnie słaba widoczność, która utrudnia wybór właściwej drogi”.

Warunki na terenie TPN uszczegóławiają natomiast jego przyrodnicy: „Na szlakach zalega świeży śnieg, który powyżej górnej granicy lasu  jest nieprzedeptany. Wieje tam silny wiatr, utrudniający poruszanie się – w zagłębieniach terenu utworzył on głębokie zaspy. Pod naporem śniegu gałęzie kosodrzewiny miejscami uniemożliwiają przejście, „kładąc się” na szlaki. Dodatkowe utrudnienie stanowi niski pułap chmur, który wraz z opadami śniegu znacznie ogranicza widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim. Na niżej położonych szlakach zalega świeża warstwa śniegu, w wielu miejscach jest bardzo ślisko i występują oblodzenia. W Tatrach nie ma jeszcze warunków do uprawiania narciarstwa – pokrywa śnieżna nie zabezpiecza wystarczająco roślinności oraz gleby”.

Bieszczady

Śnieg mamy również w Bieszczadach. W związku z tym rozpoczęto sztuczne naśnieżanie niektórych stoków. W Ustrzykach Górnych termometry wskazują -5 stopni Celsjusza, aczkolwiek temperatura odczuwalna jest aż 8 stopni niższa, czyli wynosi -13 stopni. Siła wiatru to 19 km/h. Z nowo zainstalowanych kamer na Schronisku Chatka Puchatka 2, wynika, że na Połoninie Wetlińskiej jest pochmurno, a widoczność jest znacznie ograniczona. Link do kamery tutaj.

Karkonosze

W Karkonoskim Parku Narodowym ogłoszono pierwszy stopień lawinowy. Oznacza to, że pokrywa śnieżna na ogół jest stabilna i dobrze związana. Należy jednak zachować ostrożność na stokach ekstremalnych i stromych. Ponadto wyzwolenie lawiny jest możliwe, na stromych stokach, przy dużym obciążeniu dodatkowym. Ze względu na panujące w Karkonoszach zimowe warunki zamknięto szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki oraz szlak żółty prowadzący przez Biały Jar.

Pieniny

W Pienińskim Parku Narodowym warunki na szlakach również są utrudnione. Występuje na nich błoto, a w wielu miejscach jest dość ślisko. Dlatego zaleca się korzystanie z kijków trekkingowych. Temperatura wynosi około -3 stopni Celsjusza, a wiatr osiąga prędkość do 16 km/h. Jednocześnie planując wycieczki pienińskimi szlakami, należy wziąć pod uwagę, że odcinek zielonego szlaku biegnący z Toporzyskowa do Burzany został zamknięty z powodu remontu. Sytuacja ma potrwać do 9 grudnia.

Beskid Żywiecki

Zima zagościła również na Babiej Górze. Odczuwalna temperatura w niedzielę rano wyniosła około -20 stopni Celsjusza. Wiatr wiał z prędkością nawet 80 km/h. „Prosimy o nielekceważenie Królowej Beskidów i właściwy ubiór, wyposażenie oraz dużą dozę wyobraźni, by wyprawa zakończyła się szczęśliwie” – podali przyrodnicy z Babiogórskiego Parku Narodowego.

Booking.com