Ratownicy GOPR, jako pierwsi na świecie zostali odznaczeni Orderem Uśmiechu

https://pixabay.com/pl/vectors/s%C5%82o%C5%84ce-szcz%C4%99%C5%9Bliwy-%C5%9Bwiat%C5%82o-s%C5%82oneczne-47083/

To jedna z najlepszych informacji, jakie można usłyszeć na koniec roku. Dwoje ratowników GOPR zostało odznaczonych Orderem Uśmiechu. Ratownicy górscy są pierwszymi na świecie, którzy otrzymali tę nagrodę. GRATULUJEMY!

Order Uśmiechu dla polskich Ratowników GOPR

Brawo, gratulacje, owacje na stojąco! To jedna z najlepszych wiadomości, które można usłyszeć, zarówno na koniec roku, jak i w jego trakcie. Ratownicy GOPR zostali nagrodzeni Orderem Uśmiechu. To niezwykłe wyróżnienie i zaszczyt, tym bardziej że otrzymali je jako pierwsi na świecie. Nagroda przypadła Pani Irenie „Szarotka” oraz Panu Piotrowi „Nacz” van der Coghen.

Mianowanie na Damę i Kawalera Orderu Uśmiechu polskich GOPR-owców odbyło się 30 czerwca tego roku w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na Lgotce. Tym samym ratownicy zaszczycili grono największych światowych osobistości, docenionych przez dzieci, m.in. Jana Pawła II, Matkę Teresę z Kalkuty, Wandę Chotomską, prof. Zbigniewa Religę, Jurka Owsiaka, Aleksandra Kwaśniewskiego, czy choćby Dalajlamę X.

Kim są Dama i Kawaler Orderu Uśmiechu?

Państwo Irena i Piotr van der Coghen są nie tylko ratownikami, ale i przewodnikami górskimi oraz instruktorami sportów górskich. Z górami związali się przede wszystkim z miłości i szacunku do nich. W swoim życiu założyli:

  • Bazę Alpinistów i Ratowników „TABOR”,
  • Muzeum Ratownictwa i Sportów Górskich,
  • Szkołę Survivalu, Narciarstwa i Alpinizmu „VANCROLL”,
  • Stowarzyszenie Survivalu Szkoła Tygrysów.

Przeprowadzili setki prelekcji, szkoleń i warsztatów dla dzieci i młodzieży dotyczących bezpieczeństwa w górach. Uczyli groto-łażenia, wspinaczki skalnej oraz jak przetrwać w trudnych warunkach w górach. Byli twórcami i Naczelnikami pierwszej Grupy Jurajskiej GOPR.

To dzięki Panu Piotrowi obecnie obowiązuje w Polsce ustawa bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich. To on jako poseł w 2007 roku przeprowadził ją przez Parlament.

Order Uśmiechu, kto go przyznaje?

To tylko najważniejsze osiągnięcia odznaczonych ratowników GOPR, gdyż na swoim koncie mają ich dużo więcej. Nic więc dziwnego, że Kapituła postanowiła odznaczyć ich Orderem Uśmiechu. To wyjątkowa nagroda, która jako jedyna przyznawana jest dorosłym tylko i wyłącznie przez dzieci uzyskując status międzynarodowy decyzją ONZ. Biorą one pod uwagę przede wszystkim wyjątkowość dorosłych i ich poświęcenie dla nich.

Państwu Irenie I Piotrowi serdecznie gratulujemy i dziękujemy w imieniu dzieci za ich wkład i pracę.

Źródło: Ratownictwo Górskie

Booking.com