prorock

Ratownicy TOPR i HZS połączyli siły i pomogli czeskim taternikom. To nie jedyne akcje tych grup w ten weekend

https://pixabay.com/pl/photos/%C5%9Bmig%C5%82owiec-helikopter-2826969/

TOPR i HZS połączyli w weekend siły i pomogli dwóm taternikom. Do akcji doszło w niedzielę rano na Direttissimie Złotego Kopiniaka. TOPR skorzystało z pomocy śmigłowca.

Wspólna akcja TOPR i HZS

W niedzielny poranek TOPR otrzymało prośbę z HZS o pomoc w akcji ratunkowej na Direttissimie Złotego Kopiniaka w Dolinie Kieżmarskiej. Dwóch taterników pomyliło drogi i utknęło w bardzo trudnym terenie. Nie mieli możliwości wycofać się ze ściany. Wspinacze byli czeskiego pochodzenia.

Ratownicy TOPR do akcji ratunkowej wykorzystali śmigłowiec, którym ewakuowali taterników.

HZS pomogło Polkom, które noc spędzili noc w górach

W niedzielę rano matka jednej z turystek, poinformowała TOPR o braku kontaktu z córką i jej towarzyszką. Kobiety planowały wspinaczkę na Eastern Iron Peak. Ostatni raz rozmawiała z nimi w sobotę wieczorem, potem nie odbierały. Zaniepokojona poprosiła ratowników o pomoc. Z uwagi na lokalizację zwrócono się o pomoc do HZS. Alpinistki ewakuowano za pomocą śmigłowca w niedzielę rano, po nocy spędzonej w górach.

To nie jedyna akcja HZS w sprawie polskich turystów. 9 lipca po południu o pomoc poprosił inny Polak. Tym razem był to mężczyzna, który wspiął się na Środkowy Ganek. Jednak, jak podało HZS, bał się z niego zejść. Turystę ewakuowano śmigłowcem.

Pracowity weekend TOPR

Ostatni weekend był bardzo pracowity dla ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jak sami przyznają, w tej partii gór jest obecnie spory ruch turystyczny: „W Tatrach sezon letni w pełni. Pogoda dopisuje, w związku z czym wielu turystów wyruszyło w góry”. W związku z tym w dniach 7-9 lipca pomogli, aż 26 osobom. Kilka razy musieli użyć śmigłowca. Większość poszkodowanych była z urazami kończyn i zachorowaniami. Były też przypadki, gdy turyści pomylili drogi i nie potrafi zejść ze ścian oraz uraz głowy. Ratownicy wychodzili na Próg Stawiarski, do Doliny Jaworzynki, Murowańca, Morskiego Oka, w okolice Siklawy, Koziej Dolinki, Żlebu Kulczyńskiego, Kościelec, Nosalową Przełęcz, do Jaskini Mylnej, Doliny Strążyskiej, okolic Kamienia pod Rysami.

Booking.com