prorock

Ratownicy z GOPR Bieszczady wezmą udział w Trofeo Mezzalama

Ratownicy GOPR Bieszczady, którzy wystartują w zawodach Trofeo Mezzalama. Ostatnie dni spędzili we Francji trenując i aklimatyzując się. Jak komentują, czeka ich już ostatnia prosta.

Ta „ostatnia prosta” będzie miała miejsce 22 kwietnia. Polscy ratownicy z GOPR Bieszczady ostatnie dni spędzili we Francji, w schronisku Cosmiques, w okolicach Aiguille du Midi. W tym czasie trenowali i aklimatyzowali się do zawodów. Są one nie lada wyzwaniem, gdyż jak podają „trasa wiedzie średnio na wysokości ponad 4000 m n.p.m.”

To już XXIII edycja Trofeo Mezzalama, pierwsza po czteroletniej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19. Pierwsza edycja zawodów odbyła się w 1933 roku. Maraton odbywa się na lodowcach Monte Rosa i przecina trzy czterotysięczniki. Są to:

  • Castor, którego wysokość wynosi 4126 m n.p.m.,
  • Naso dei Lyskamm o wysokości 4272 m n.p.m.,
  • Roccia della Scoperta-Rock of Discovery o wysokości 4177 m n.p.m.

Zawodnicy zmierzą się na dystansie 45 km, o sumie przewyższeń 3272 m. Jak podał Adriano Favre, dyrektor techniczny zawodów, w Trofeo Mezzalama weźmie udział około 170 drużyn.

Chciałbym zapewnić wszystkich, że machina organizacyjna pracuje na pełnych obrotach. Chcielibyśmy trochę więcej pokrywy śnieżnej na trasie, ale jesteśmy pewni, że do 22 kwietnia cały tor będzie w idealnym stanie”.

Booking.com