prorock

RKO w drodze na Babią Górę. Przypominamy zasady resuscytacji

https://pixabay.com/pl/photos/reanimacja-wsparcie-nie%C5%9Bwiadomy-4215647/

We wtorek na szlaku na Babią Górę prowadzono czynności RKO. Niestety, pomimo wysiłku innych turystów oraz ratowników GOPR i TOPR, mężczyzny nie udało się uratować.

Ratownicy GOPR apelują, jeśli zobaczysz w górach osobę, u której doszło do zasłabnięcia podejdź do niej i sprawdź, czy jest z nią kontakt słowno-logiczny i czy nie ustały czynności życiowe. Jeśli nie wyczuwasz oddechu i tętna, wezwij pomoc i koniecznie podejmij czynności RKO. W ten sposób możesz uratować komuś życie.

W ostatni wtorek na Akademickiej Perci u jednego z turystów doszło do zatrzymania akcji serca. Świadkowie wspinający się na Babią Górę zawiadomili GOPR i podjęli się resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Prowadzili ją aż do momentu pojawienia się ratowników. Ze względu na miejsce, w którym doszło do tragedii, goprowcy musieli wesprzeć się Sokołem i ekipą TOPR. Pomimo nieustającej resuscytacji i szybkiego transportu do szpitala, mężczyzna w nim zmarł.

Przypominamy podstawowe zasady RKO:

  • Sprawdź, czy dana osoba jest przytomna i jest z nią kontakt słowno-logiczny, zapytaj „czy mnie słyszysz”?
  • Jeśli nie ma kontaktu ułóż poszkodowanego płasko na ziemi na plecach i sprawdź, czy oddycha i ma wyczuwalne tętno.
  • W przypadku, gdy nie wyczuwasz oddechu, ani tętna, w pierwszej kolejności zawiadom służby ratownicze, w górach GOPR lub TOPR. Następnie udrożnij drogi oddechowe. Jeśli nieprzytomny ma ciała obce w ustach wyjmij je, a następnie odchyl lekko głowę do tyłu naciskając delikatnie w dół żuchwę. Podejmij działania RKO. Uciśnij klatkę piersiową 30 razy. Następnie wykonaj dwa tak zwane wdechy ratownicze. Po nich znów uciśnij 30 razy klatkę piersiową.
  • Pamiętaj, że uciski muszą być wykonywane na wyprostowanych w łokciach rękach. Częstotliwość ucisku powinna wynosić od 100 do 120 ucisków na minutę. Jeśli posiadasz telefon komórkowy i masz zasięg, włącz sobie piosenkę Stayin’ Alive zespołu Bee Gees i uciskaj do jej rytmu. Znacznie ułatwi Ci to czynności RKO. Głębokość ucisku to od 5 do 6 cm.
  • Uciskaj i wdychaj powietrze do czasu pojawienia się pomocy. RKO można przerwać wyłącznie, gdy zmieni Cię medyk, inna osoba lub gdy nikogo nie ma w pobliżu a Ty opadasz już całkowicie z sił.

Pamiętaj! Polskie prawo podaje, że za nieudzielenie pomocy grozi Ci nawet do 3 lat więzienia. Nieudzielenie pomocy jest wyłącznie wówczas dozwolone, jeśli zagraża to bezpośrednio Twojemu życiu lub zdrowiu. Lekarze uważają, że nawet źle poprowadzona akcja RKO daje większe szanse przeżycia, aniżeli nie byłoby jej wcale.

Booking.com