prorock

Rocznica „Ostatniego Wyścigu” w Karkonoszach

obelisk w karkonoszach

23 marca 2023 roku mija 110 lat od feralnych zawodów narciarskich w Karkonoszach, w których zginął Bohumił Hanč i jego przyjaciel Václav Vrbata. Międzynarodowy wyścig odbywał się na dystansie 50 km, składał się z dwóch okrążeń, a trasa prowadziła między innymi przez Vosecką boudę, źródła Łaby i harrachowskie kamienie. W 2022 roku do kin trafił film kręcony w Karkonoszach, „Ostatni Wyścig” oparty na faktach.

Ze słońca w zamieć

O godzinie 7 rano pod Labską Boudą rozpoczynał się międzynarodowy bieg na 50 km. Pogoda w chwili startu była słoneczna i wiosenna, jednak kiedy zawodnicy byli już na trasie, warunki zmieniły się diametralnie. Pojawił się zimny wiatr, mgła, oraz zaczął padać śnieg, w wyniku czego powstała zamieć.

Zawody przerwano, jednak Hanč biegł dalej

Z powodu trudnych warunków pogodowych zawody przerwano, jednak Bohumil Hanč biegł jako pierwszy i nie dotarła do niego ta informacja. Ponieważ w chwili startu pogoda była wiosenna, zawodnicy nie byli przygotowani na zamieć i nie posiadali ubrań na niskie temperatury.

Śmierć przyjaciela, który chciał pomóc

Przyjaciel Hanča, Vrbata nie startował w biegu, jednak przyszedł by mu kibicować i pomóc. Spotkał kolegę na trasie, oddał mu swój płaszcz i czapkę, po czym zaczął schodzić z grani. Zawrócił jednak, ponieważ martwił się o Bohumila i chciał go odnaleźć. Nie miał już na sobie ciepłych ubrań i zamarzł.

Rath próbuje ratować Hanča

W tym czasie Hanč biegł dalej, jednak zasłabł pod Złotym Wzgórzem i tam został znaleziony przez niemieckiego przyjaciela, Emmericha Ratha. Zawodnik jeszcze żył, ale kiedy transportowano go na saniach do Labskiej Boudy, zmarł z wyziębienia.

kopiec Bohumila Hanča

Kopiec w miejscu, gdzie Rath odnalazł zamarzającego Hanča

Pamięć o wydarzeniach i kamienny obelisk

Pamięć tragicznych wydarzeń przetrwała do dziś, w Karkonoszach możemy znaleźć dwa pomniki związane z wyścigiem. W miejscu, gdzie zamarzł Hanč, stoi kamienny kopiec z podpisem „Mistr Hanč, 24.3.1913, 50 km”. Vrbata zginął na wzgórzu nieopodal Harrachovych kamieni, które nazwano później Wzgórzem Vrbata. Do dziś stoi tam duży kamienny obelisk.

obelisk w karkonoszach

Kamienny obelisk na Wzgórzu Vrbaty

Film „Ostatni Wyścig” oparty na faktach

W 2022 roku w kinach pojawił się film oparty na faktach, zatytułowany „Ostatni Wyścig / Poslední závod” w reżyserii Tomáša Hodana. Zdjęcia do filmu powstawały w Karkonoszach. Oprócz wydarzeń związanych z biegiem, film przedstawia również sytuację i napięcia pomiędzy ludnością czeską i niemiecką przed I wojną światową. Ukazuje również postać niemieckiego uczestnika, który jest pomijany na pomnikach: Emmerich Rath, który odnalazł umierającego przyjaciela i próbował go ratować. Film można było obejrzeć na festiwalach, podczas projekcji w siedzibie Karkonoskiego Parku Narodowego, oraz w Kinie za Rogiem w Szklarskiej Porębie.

Booking.com