prorock

Rok 2023 w Tatrach – statystyki TOPR

Statystyki TOPR za rok 2023 wykazały, że ratownicy górscy w Tatrach mieli mniej pracy, niż to miało miejsce rok wcześniej. Zmniejszenie się liczby wypadków może być powodowane akcjami edukacyjnymi i większą świadomością zagrożeń wśród turystów.

Kilka dni temu przytoczyliśmy statystyki GOPR na temat wypadków i akcji ratunkowych przeprowadzonych przez ratowników górskich w Bieszczadach. Wynikało z nich, że w tym regionie gór było więcej wypadków i akcji ratunkowych, niż to miało miejsce w 2022 roku. Inaczej się przedstawiają natomiast wykresy sporządzone przez TOPR. W Tatrach bowiem ratownicy górski mieli mniej pracy w 2023 roku, niż rok wcześniej.

Łącznie w 2023 roku TOPR przeprowadziło 893 akcje ratunkowe, czyli o 46 mniej niż w 2022 roku. Uratowano 1023 osoby, tj. 66 osób mniej w porównaniu do roku wcześniejszego. Jak podają ratownicy, z tego 976 osób potrzebowało pomocy w Tatrach Polskich. Życie straciło 18 osób, w tym w większości po polskiej stronie Tatr -15 osób. W tym przypadku wynik zgonów również jest niższy od rok wcześniejszego. Wówczas zginęło 24 wędrowców. “Spośród wszystkich ratowanych 318 osób miało poważne urazy lub zachorowania a 297 lekkie dolegliwości” – informują ratownicy TOPR. Według nich statystyki nadal są niekorzystne dla polskiej turystyki aktywnej. “Po raz kolejny zwracamy się z prośbą o rozsądne planowanie wycieczek w Tatry i liczymy na poprawę niekorzystnych statystyk w nadchodzącym roku”.

Fot. TOPR

Booking.com