Rozpoczęło się największe święto górali – Redyk

https://pixabay.com/pl/photos/pasterz-ko%C5%84-droga-owce-g%C3%B3ry-4599469/

Redyk to jedno z najważniejszych świąt górali. I choć spęd owiec z hal przypada na 29 września, czyli imieniny św. Michała, to w tym roku obchodzone jest od 7 października.

Redyk jesienny to uroczysty i oficjalny spęd owiec z hal. Górale zabierają swoje zwierzęta i prowadzą je na tak zwane zimowiska, do gazdówek. Święto przypada na dzień św. Michała, czyli przedostatni dzień września, ale w przypadku ładnej i ciepłej pogody jest ono przesuwane o kilka dni. W tym roku rozpoczęło się już 10 września.

A co przed nami? Dziś owce przejdą trasę Ropki-Krynica, a jutro (6 października) Krynica-Rytro. 7 października redyk odbędzie się w Rytro, Ochotnicy Górnej i Osławicy, a dzień później w Obidzy. W kolejnym tygodniu natomiast, czyli 14 października, wydarzenie będzie można obejrzeć w Szczawnicy oraz Gminie Niedźwiedź, a 22 października w Kluszkowcach.

Jeśli akurat będziecie w tym czasie w górach, koniecznie weźcie udział w tym folklorystycznym, tradycyjnym obrzędzie. Jest to ujmujące widowisko pełne gwaru, śmiechu oraz góralskiej muzyki. Nie brakuje też w nim klasycznych ceremoniałów, takich jak zapalenie świętego ognia, zespolenia owiec, mszy świętej, przejścia owiec oraz na zakończenie ich liczenia.

Booking.com