Ruszyła petycja w sprawie „ratowania” grupy Sassolungo w Dolomitach

Langkofel / Dolomity Sassolungo; fot. Nicholas Hobley

Złożono petycję zatytułowaną „Save the Dolomites” („Ratujmy Dolomity”), aby chronić grupę gór Sassolungo we włoskich Dolomitach, która – jak argumentują jej autorzy – „niestety jest poważnie zagrożona, że ​​trafi w ręce kilku prywatnych inwestorów, których jedynym celem jest osiągnięcie zysku”. Pod petycją promowaną przez Nosc Cunfin, grupę mieszkańców Val Gardena i Kastelruth, w ciągu zaledwie kilku dni zebrano ponad 45 tysięcy podpisów.

Inicjatorzy całej akcji tłumaczą, że dziewicze siedliska rejonu znalazły się w poważnym niebezpieczeństwie, ze względu na planowaną rozbudowę kolejki górskiej i powstanie nowych wyciągów. „Koszmar staje się rzeczywistością” – twierdzą.

„Rozpoczęcie prac, które zaburzą równowagę przyrodniczą tego obszaru, jest bliskie. Mówimy o Piani di Cunfin, u podnóża Sassolungo, obszarze zapewniającym wodę pitną dla mieszkańców, z terenami podmokłymi o dużej różnorodności biologicznej i siedliskiem flory i fauny objętej ochroną.” – czytamy w treści petycji.

Oprócz planowanego otwarcia nowych wyciągów, stowarzyszenie Nosc Cunfin wyjaśnia, że ​​w kwietniu 2023 r. do regionalnego biura planowania złożono projekt odnowienia kolejki linowej na Forcella del Sassolungo.

„Ten projekt zwiększyłby przepustowość ponad dwukrotnie, a stacja górska zlokalizowana w sercu masywu byłaby prawie czterokrotnie większa niż obecnie. Oznacza to, że trzeba będzie usunąć część ściany skalnej oraz kilka metrów sześciennych terenu. Projekt będzie także dofinansowany w minimum 45% środkami publicznymi: niesamowity zysk dla inwestorów kosztem ludności i środowiska.” – argumentują twórcy petycji.

Celem petycji jest powstrzymanie wspomnianych wyżej zmian w perspektywie krótkoterminowej, a w dłuższej perspektywie zapewnienie całemu obszarowi statusu parku przyrody. Rzeczywiście, wydaje się paradoksalnym, że grupy Sassolungo i Sella, dwa z symboli Dolomitów, nie zostały jeszcze wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Petycję można podpisać TUTAJ.

Źródło: planetmountain.com 

Booking.com