Rysy, najwyższy szczyt Korony Gór Polski

Rysy to najwyższy szczyt należący do Korony Polski. Zaczęły fascynować badaczy już w połowie XIX wieku. Wówczas postanowili oni zmierzyć wysokość całkowitą góry. Pomiar ten znacznie odbiegał jednak od dzisiejszych, oficjalnych parametrów. Co ciekawe, góra ta posiada aż trzy wierzchołki. Najwyższy z nich położony jest pośrodku. Idąc na szczyt, warto zwrócić uwagę na wyjątkowość tutejszej flory, która ma alpejski charakter.

Podstawowe informacje o Rysy

Środkowy, najwyższy wierzchołek Rysów ma 2501 m wysokości n.p.m. Należy on do Tatr Słowackich. Na terenie naszego kraju znajduje się wyłącznie wierzchołek północno-zachodni i jest to nie tylko najwyższy szczyt polskich Tatr, ale również najwyższy punkt naszego kraju. Co więcej, to właśnie przez niego przebiega granica podziału topograficznego między Polską a Słowacją. Ciekawostką masywu jest fakt, iż pierwsi badacze tej góry uważali, że jest ona znacznie niższa. Podano wówczas, że ma 2309 metrów. Istotne jest również to, że tutejsza flora ma niespotykany w innych, polskich regionach górskich, alpejski charakter. Na samym szczycie masywu można spotkać aż 63 gatunki alpejskich roślin.

Oni jako pierwsi zdobyli Rysy i wytyczyli szlaki

Pierwszym zdobywcą Rysów był taternik Eduard Blasy, wywodzący się z okolic Popradu. Na szczyt masywu wszedł 30 lipca 1840 roku wraz z tatrzańskim przewodnikiem Janem Rumanem Driecnym starszym. W sumie Blasy podczas swojego całego życia dokonał tego aż 20 razy. Za każdym razem wprowadzał kolejne osoby. Blasy był pionierem szlaku przez przełęcz Wagę.

Pierwszego wejścia zimowego dokonał zaś żołnierz, a zarazem alpinista Theodor Wundt. Zrobił to 44 lata po Blasym, również przez przełęcz Waga, i również w towarzystwie przewodnika. Tym razem był to jednak Jakob Horvay.

Bezpieczeństwo na Rysach

Na Rysach, jak i w innych partiach gór wysokich należy zachować szczególną ostrożność. Wielu doświadczonych taterników radzi, aby nie lekceważyć konieczności zabrania ze sobą kasku. Spadające kamienie są tu bowiem częste. Ponadto należy patrzeć pod nogi, tak aby nie obsuwać luźnych kamieni. Każdy spadający może bowiem uderzyć turystę znajdującego się poniżej. Nie musi to być od razu uderzenie śmiertelne, ale może spowodować urazy głowy, oka, nóg lub innych partii ciała.

W ciągu 5 lat (2016-2021) na masywie zginęło 21 osób. Według TOPR przyczyną tak częstych wypadków na Rysach jest nieodpowiednie przygotowanie do wspinaczki na szczyt i przecenianie własnych możliwości. Droga na Rysy nie jest łatwa. Zanim się ją zacznie przemierzać, warto najpierw zdobyć inne, łatwiejsze szczyty. Ponadto warto podkreślić, że i kondycyjnie początkujący wspinacze mogą nie dać rady. Po pierwsze na śmiałków czeka tu ponad 1900 m przewyższeń, po drugie polski szlak oprócz tego, że jest trudny, to i długi.

Zimą w szczególności należy obserwować komunikaty lawinowe, gdyż dość często występuje zagrożenie nimi. Ponadto warto wziąć pod uwagę czapy śnieżne i oblodzenia. Upadek z kilkuset metrów, którego przyczyną jest poślizgnięcie się, nie daje szans przeżycia.

Szlaki prowadzące na szczyt

Zarówno na szczyt Rysów, jak i z powrotem prowadzą dwa szlaki. Jeden znajduje się po stronie polskiej, drugi po słowackiej. Szlak polski jest oznaczony kolorem czerwonym i posiada ponad 1900 metrów przewyższeń, po stronie słowackiej jest ich około 500 metrów mniej. Trasa naszych sąsiadów jest także krótsza, bowiem wynosi niespełna 19 kilometrów, w porównaniu do prawie 25-kilometrowej rodzimej.

Polski szlak na Rysy zaczyna się w Palenicy Białczańskiej i prowadzi przy schronisku Morskie Oko. Czas przejścia to około 12 godzin, dlatego warto wyruszyć wcześnie rano. Słowacki zaś startuje z Popradske Pleso i mija Chatę pod Rysami. Można go pokonać w niespełna 9 godzin.

Osoby, które posiadają książeczkę Zdobywców Korony Gór Polski, mogą w Schronisku Morskie Oko zdobyć pieczątkę.

Jak się przygotować do wejścia na Rysy?

Podstawowymi elementami ekwipunku na Rysy powinny być odpowiednie buty trekkingowe, najlepiej wyposażone w antypoślizgową podeszwę (100% TPR) oraz kask. Doświadczeni taternicy początkującym wspinaczom radzą go nosić na całej długości szlaku. Ponadto nie należy zapominać o uprzęży i lonży na via ferraty. Szlak wyposażony jest w łańcuchy. Zimową porą warto też pamiętać o rakach i czekanie, a przez cały rok także o ciepłej odzieży, wodzie, żywności wysokoenergetycznej, naładowanym telefonie oraz latarce czołówce. Przydatne będą też kijki.

Booking.com