prorock

Schronisko na Przechybie zmienia dzierżawcę. W dniach od 25 września do 1 października będzie nieczynne

https://pixabay.com/pl/photos/schronisko-przehyba-706744/

Ze względu na zmianę dzierżawcy po prawie 50 latach, w dniach od 25 września do 1 października schronisko PTTK na Przechybie będzie nieczynne.

Zamknięcie schroniska na Przechybie

Gospodarze poinformowali, że schronisko na Przechybie będzie nieczynne w dniach od 25 września do 1 października 2023. Ma to związek z przekazaniem placówki nowemu dzierżawcy. Jest nim Marek Sztafa, pochodzący z Gołkowic Dolnych. Z miejscem żegna się Pani Olga Bielak wraz ze swoimi dziećmi.

W związku ze zbliżającym się przekazaniem obiektu chcemy poinformować, iż w dniach 25.09 – 01.10.2023 r. schronisko będzie nieczynne. Prosimy o wyrozumiałość wszystkich turystów, którzy mieli ochotę nas odwiedzić w tych ostatnich dniach września”.

Zmiana dzierżawcy

Pani Olga zaczęła prowadzić schronisko wraz ze swoim mężem prawie pół wieku temu. To dzięki mężczyźnie zostało ono odbudowane na początku lat 90. ubiegłego wieku po pożarze. Tu wychowały się dzieci Państwa Bielaków. Mężczyzna nie żyje, a Pani Olga z rodziną będzie musiała się stąd wyprowadzić już za kilka dni.

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy odwiedzali nas przez niemal pół wieku, wszystkim firmom z którymi współpracowaliśmy przez te lata a najbardziej tym którzy dobrym słowem wspierali nas w czasach trudnych, w ostatnim czasie było ich bardzo dużo” – podziękowali swoim gościom Gospodarze.

Miłośnicy gór pod podziękowaniami zamieścili swoje wspomnienia z tym miejscem. Większość z nich związana jest z niezapomnianym w smaku żurem, który Pani Olga serwowała swoim gościom. Przyznają oni, że u Gospodyni zawsze czuli się, jak w domu.

Zmiana miejsca zamieszkania nie była decyzją Pani Bielak, a Spółki Schroniska i Hotele PTTK „Karpaty”, które wypowiedziało umowę dzierżawy (podobno bez uzasadnienia) i zorganizowało nowy przetarg. Dotychczasowa Gospodyni schroniska do niego nie stanęła.

Przetarg wygrał Marek Sztafa, który od 2011 roku jest przedsiębiorcą. Na co dzień jego firma zajmuje się robotami związanymi z budową obiektów inżynierii wodnej. Nie wiadomo na razie, jakie plany ma on w stosunku do schroniska, czy otworzy je 2 października, czy może od razu rozpocznie jego remont.

Dlaczego warto tu przyjechać?

Schronisko na Przechybie im. Kazimierza Sosnowskiego znajduje się w Paśmie Radziejowej, w Beskidzie Sądeckim. Położone jest na wysokości 1175 m n.p.m. To idealne miejsce noclegowe dla wszystkich miłośników górskiej turystyki aktywnej. Po okolicach można wędrować, biegać, jeździć na rowerze, konno, a także na nartach. Pierwszy obiekt w tym miejscu powstał w roku 1937. Schronisko dwukrotnie trawił pożar. Pierwszy raz po ostrzelaniu przez Niemców, drugi na początku lat 90. ubiegłego wieku.

Booking.com