Jagodna – idealna na spacer z wielopokoleniową rodziną

Jagodna to jeden ze szczytów Korny Gór Polski, a jednocześnie najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich. Szlaki prowadzące na wierzchołek zachęcają do wielopokoleniowych spacerów rodzinnych.

Jagodna – to musisz wiedzieć

Jagodna to najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich. Posiada dwa wierzchołki. Wyższy to Sasanka, po północnej stronie, posiada 985 m n.p.m., niższy zaś znajduje się po stronie południowej i ma 977,2 m n.p.m. I to ten drugi należy zdobyć, aby móc podbić książeczkę Korony Gór Polski. Pieczątkę znajdziecie w Schronisku PTTK Jagodna, na szczycie pod wiatką oraz w Pijalni Wód w Długopole-Zdrój. Na wierzchołku Jagodnej znajduje się 23-metrowa platforma widokowa, która pozwala podziwiać nie tylko panoramę Gór Bystrzyckich, ale również widok na Kotlinę Kłodzką, Góry Sowie, Masyw Śnieżnika, Góry Stołowe.

Jagodna – tak wejdziesz na szczyt

Na Jagodną można się dostać w różnoraki sposób. Większość tras prowadzi przez Schronisko PTTK Jagodna. Dla wielopokoleniowych rodzin zalecana jest m.in. trasa z Poniatowa lub od razu z Przełęczy nad Porębą. Rodzice z dziećmi, seniorzy oraz osoby niepełnosprawne, na wózkach inwalidzkich, nie powinni mieć problemu z jej pokonaniem. O to nasze propozycje wejścia na szczyt, na podstawie mapa-turystyczna.pl:

Schronisko PTTK Jagodna-Jagodna

Trasa liczy 4,2 km i można ją przejść w ok. półtorej godziny. Suma podejść na niej wynosi 189 m, a zejść 25 m. Ze schroniska należy podążać na szczyt cały czas szlakiem niebieskim.

Poniatów-Jagodna

Z Poniatowa na Jagodną prowadzi droga licząca 4,4 km długości z sumą podejść 340 m i zejść 9 m. Trasę tą pokonuje się w półtorej godziny. Najlepiej cały czas iść szlakiem niebieskim. Punkty charakterystyczne, mijane po drodze to Przełęcz nad Porębą (można zacząć od razu start z tego punktu) oraz Pod Jagodną.

Bystrzyca Kłodzka-Jagodna

Droga jest dość długa, liczy bowiem niespełna 15 km. Średni czas przejścia to 4 h 45 min. Suma podejść do pokonania wynosi 666 m, a zejść 57 m. Z Bystrzycy Kłodzkiej do Schroniska PTTK Jagodna bezpośrednio prowadzi szlak zielony, ale Pod Sasinem równie dobrze możecie zmienić go na czerwony. Ze schroniska na szczyt dojdziecie szlakiem niebieskim.

Mostowice-Jagodna

Trasa z Mostowic ma długość 10,2 km, sumę podejść 375 m i zejść 69 m. Czas jej pokonania zajmuje Zdobywcom średnio 3 h 10 min. Do Schroniska PTTK Jagodna można dojść bezpośrednio szlakiem żółtym lub Pod Uboczem zmienić go na czerwony bądź niebieski, który poprowadzi prosto na szczyt Jagodnej.

Długopole-Zdrój-Jagodna

Dystans, jaki trzeba pokonać to 13,2 km, suma podejść to 645 m a zejść 45 m. Do schroniska można dojść czerwonym szlakiem, a stamtąd na wierzchołek niebieskim. Mijanym punktem charakterystycznym jest Pod Sasinem. Czas przejścia tej drogi to niecałe 4,5 godziny.

Jagodna – to warto zobaczyć

Góry Bystrzyckie to jeden z ciekawszych regionów Polski. Nie warto ograniczać się wyłącznie do zdobycia Jagodnej i zdobycia pieczątki do książeczki KGP. Jeśli jednak macie ograniczenia czasowe, to zobaczcie, chociaż:

Rynek w Bystrzycy Kłodzkiej, na którym stoi Kolumna Trójcy Świętej pochodząca z pierwszej połowy XVIII w. oraz Stary Rynek (zwanym też małym), gdzie znajduje się XVI-wieczny kamienny pręgierz, który był narzędziem kar. Ciekawostką są też pozostałości po XIV wiecznych murach obronnych. W mieście tym otwarte jest jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne.

Jeśli będziecie zdobywać Jagodną z Mostowic, to idąc na szczyt, zwróćcie uwagę na przydrożne figury i krzyże. Ponadto zaplanujcie popołudniowy wypoczynek we wsi i okolicach. Jeśli przyjrzycie się tutejszym domom to z pewnością zauważycie wpływ na nie stylu architektury czeskiej. W późnobarokowym kościele filialnym zainteresujcie się XVIII wiecznymi ołtarzem oraz amboną, a także XIX wieczną Drogą Krzyżową. Podróż autem z Mostowic do czeskiej wsi Orlicke Zahori zajmie Wam kilka minut. Można tu pojeździć lub pobiegać na nartach, a także wybrać się na wycieczkę rowerową. Ponadto stąd łatwo zdobyć Wielką Desztnę oraz Małą Desztnę.

Długopole-Zdrój jako sołectwo powstało w pierwszej połowie XIV wieku. Dziś jest to znana wieś uzdrowiskowa, która słynie z Parku Zdrojowego. Znajduje się w nim ogólnodostępne źródło wody mineralnej, a także kawiarnia usytuowana w dawnym kościele ewangelickim. Skupcie też uwagę na dawnych XIX wiecznych łazienkach oraz Domu Zdrojowym, który niegdyś był drewnianą halą spacerową.

Poniatów to kolejny punkt wyjściowy na Jagodną. To jedna z najmniej zaludnionych wsi w Polsce. Według statystyk GUS, w 2021 roku zamieszkiwało ją tylko 13 osób. Co ciekawe, w 2011, liczba ta wynosiła 9.

Schronisko „z duszą”

Schronisko PTTK Jagodna znajduje się na wysokości 811 m n.p.m., na Przełęczy Spalona. Dawna gospoda została wybudowana w 1895 roku. Choć od prawie stu lat (z trzyletnią przerwą w latach 40) funkcjonuje tu schronisko, pod różnymi postaciami i z różną liczbą miejsc noclegowych, to elementy dawnej gospody można podziwiać dziś w sali jadalnej. Niedaleko schroniska znajduje się wyciąg narciarski, a także trasy do narciarstwa biegowego, szlaki piesze, szlaki rowerowe oraz Sudecki Szlak Konny. Dzisiejsze schronisko oferuje 56 miejsc noclegowych w pokojach o standardzie turystycznym, aczkolwiek, jak podają gospodarze, „gleba” też się znajdzie, tak samo, jak miejsce na rozbicie namiotu. Ponadto zjecie tu wyśmienite dania regionalnej oraz domowej kuchni i nie tylko. Ponadto w schronisku znajduje się sala kinowa, gry planszowe, biblioteczka, przechowalnia nart i rowerów oraz miejsce na ognisko. Możecie przyjechać z psem i własnym autem, gdyż przy schronisku jest parking.

Booking.com