Selfie z jeleniem w TPN, to nie jest dobry pomysł

W rejonie Nosala można spotkać jelenia. Władze TPN apelują, aby nie dokarmiać zwierzęcia i nie robić sobie z nim selfie.

Jak się okazuje, turyści bardzo chętnie robią sobie zdjęcia i filmiki z jeleniem, a potem zamieszczają je na swoich profilach społecznościowych. Krążą one również na górskich forach i grupach społecznych. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego przypominają, że dzikich zwierząt nie należy zaczepiać, podchodzić do nich, ani tym bardziej dokarmiać.

Po pierwsze jelenie nie są zwierzętami domowymi, mogą być agresywne, szczególnie jeśli poczują się zagrożone. Po drugie dokarmiając zwierzęta żyjące na wolności, robi się im krzywdę. Zanika bowiem u nich instynkt, za pomocą którego same potrafią wyszukać sobie pokarm w naturalnych warunkach. Ponadto ich pożywi znacząco różni się od naszego.. Ludzki pokarm im szkodzi. Turysta dla zabawy, czy ciekawego selfie karmi np. jelenia, a on później cierpi np. z powodu silnego bólu. „Skutkiem niewłaściwego dokarmiania jest pogorszenie zdrowia. Zwierzęta słabną, źle znoszą trudne warunki klimatyczne, mogą chorować, a regularnie dokarmiane przestają się bać ludzi i coraz natarczywiej domagają się jedzenia od spotkanych osób” – uzasadnia swoje stanowisko Dyrekcja TPN

Booking.com