prorock

Silny, porywisty wiatr w Tatrach. Niektóre szlaki są mocno pozawiewane

https://pixabay.com/pl/photos/g%C3%B3ry-%C5%9Bnieg-zima-natura-na-dworze-5893966/

Sytuacja pogodowa w Tatrach zdecydowanie mówi “Nie” górskim wędrówkom. Jak podaje TPN, wieje silny, porywisty wiatr, a część szlaków jest pozawiewana i nieprzetarta.

Jeśli życie Wam miłe, nie macie ochoty na wizyty w szpitalu z powodu urazów, a spotkanie z TOPR-owcami wolicie podczas szkoleń przy ciepłej herbacie, to zdecydowanie zostańcie dziś w domach. Jak podał TPN, warunki na tatrzańskich szlakach są obecnie trudne, szczególnie dla osób, które nie mają doświadczenia w zimowej wędrówce górskiej.

Wieje dziś silny, porywisty wiatr. Szlaki, zwłaszcza powyżej górnej granicy lasu, są miejscami nieprzetarte i pozawiewane. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur, ograniczający widzialność w terenie. Pokrywa śnieżna jest z reguły mokra i przepadająca […] W dolnych partiach Tatr miejscami śnieg jest wytopiony, gdzie indziej, zwłaszcza dnem dolin, występuje ubita i zmrożona pokrywa śnieżna – należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ w takich miejscach jest bardzo ślisko” – poinformowali przyrodnicy.

Silny wiatr utworzył świeże depozyty śniegu we wszystkich formacjach wklęsłych, u podnóża stromych ścian oraz na rozległych polach śnieżnych w szczególności powyżej gr. granicy lasu ! Miejsca te należy traktować jako bardzo niebezpieczne ! W niższych partiach prognozowany deszcz i wzrost temp. negatywnie wpłynie na stabilność pokrywy śnieżnej!” – dodało w komunikacie lawinowym TOPR. Obecnie w całych Tatrach panuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Booking.com