Skrzyczne – szczyt dla pasjonatów sportów górskich

Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Przyciąga tłumy turystów piękną panoramą na Beskid Żywiecki oraz idealnymi trasami trekkingowymi, rowerowymi oraz narciarskimi. To wspaniałe miejsce do uprawiania sportów górskich przez cały rok. Warto też wspomnieć, że szczyt znajduje się na liście Korony Gór Polski.

Skrzyczne-to musisz wiedzieć

Wysokość szczytu Skrzyczne sięga 1257 m n. p.m. i przebiega w pasie bocznym od Baraniej Góry. Tym samym daje mu zaszczyt pojawienia się na liście wierzchołków należących do Korony Gór Polski. Nie ma również wyższej góry od Skrzyczne w Beskidzie Śląskim. Na zboczach góry znajduje się ośrodek narciarstwa, który posiada łącznie 10 km tras. Ponadto jedna z nich posiada homologację FIS. Warto dodać, że w drodze na szczyt znajduje się niedostępna już dla turystów szczelinowa Jaskinia Pajęcza. Ma ona 61 m długości i można w niej było zaobserwować niezwykłe zbiorowisko równych gatunków pajęczaków.

Na samym wierzchołku Skrzyczne postawiono radiowy odbiornik. Jest on bardzo oryginalny, gdyż sam jego maszt ma 87 m wysokości i należy do centrum nadawczego, które jest na szczycie. Tuż obok niego zlokalizowana jest platforma widokowa. Można z niej podziwiać panoramę Beskidu Żywieckiego. Ponadto na szczycie znajduje się schronisko PTTK, oferujące odpoczynek przy posiłku oraz nocleg w pokoju wieloosobowym.

Wprawdzie Zdobywcy Korony Gór Polski muszą na szczyt wejść pieszo, ale miłośnicy narciarstwa, mogą wjechać na Skrzyczne nowoczesną kolejką linową. Jest ona 4-osobowa. Wjazd dzieli się na dwa etapy. Pierwszy to odcinek Szczyrk-Jaworzyna, drugi Jaworzyna-Skrzyczne.

Skrzyczne jest idealnym szczytem do uprawiania sportów górskich, zarówno narciarstwa i trekkingu, jak i rowerowej jazdy górskiej.

Skrzyczne-tak dojdziesz na szczyt

Skrzyczne raczej nie zapewni Wam ciszy i spokoju. Każda pora roku przyciąga tu rzesze turystów, zarówno piechurów, rowerzystów górskich, jak i narciarzy. Chcąc dostać się na wierzchołek pieszo, warto skorzystać z jednego z poniższych szlaków (na podstawie mapa-turystyczna.pl):

  • Pierwsza trasa prowadzi ze Szczyrku, przez Dolną Stację Kolejki, Polanę Jaworzynę, Kaskadę. Całą drogę pokonuje się niebieskim szlakiem. Odległość od punktu początkowego (Szczyrk) do końcowego (Schronisko PTTK Skrzyczne) to 5,1 km. Średni czas przejścia szacuje się na 2,5 godziny. Suma podejść na trasie to 740 m, a zejść 1 m.
  • Kolejna opcja to wejście na szczyt Skrzyczne ze Szczyrku szlakiem zielonym. Ta trasa prowadzi przez Becyrek (863 m n. p. m.). Suma podejść tym szlakiem wynosi 754 m, suma zejść 11 m. Długość szlaku ze Szczyrku na wierzchołek Skrzyczne to 5,1 km.
  • Osoby rozpoczynające wędrówkę w Szczyrk, Gondola (589 m n. p. m.), również muszą liczyć się z koniecznością przejścia niewiele ponad pięć kilometróe. Trasa prowadzi szlakiem żółtym na Małe Skrzyczne (1211 m n. p. m.), gdzie zmienia się na zielony. Suma podejść w tym przypadku wynosi 666 m, a zejść 13 m.
  • Krótsza trasa na wierzchołek prowadzi z Lipowa, Ostre (530 m n. p. m.). Wymaga ona przejścia 4,2 km i potrzeba na to około 2 godzin. Idzie się cały czas szlakiem niebieskim. W tym przypadku suma podejść wynosi 727 m, a zejść 5 m.
  • Osoby, które chcą spędzić cały dzień na szlaku, mogą wybrać się na Skrzyczne z Wisły przez Malinową Skałę. Do Przełęczy Salmopolskiej (934 m n. p. m.) prowadzi szlak żółty. Tam należy zmienić go na szlak czerwony, biegnący do Malinowej Skały (1152 m n.p.m.). Z niej na Skrzyczne należy podążać szlakiem zielonym. Cała trasa na szczyt Skrzyczne ma długość 18,5 km. Suma podejść na niej wynosi 1196 m, a zejść 382 m. Trekking górski tą drogą zajmuje średnio około 6,5 godziny.

Skrzyczne-to warto zobaczyć

Okolice Skrzyczne zachęcają, aby poznać je bardzo dokładnie. Jest tu wiele ciekawych miejsc i gdyby chcieć je zobaczyć wszystkie, należałoby spędzić tu miesięczny urlop. Są jednak pewne „must see”, których nie można pominąć:

  • Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku-drewniany kościół urządzony w stylu późnobarokowym. Znajduje się w nim 14 obrazów przedstawiających mękę Chrystusa.
  • Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku-znajduje się w nim tabernakulum z cudownym obrazem Matki Bożej. Obok świątyni jest zaś grota z cudownym źródełkiem.
  • Kompleks Skoczni Narciarskich-posiada trzy skocznie. Pierwsze zawody zorganizowano tu w drugiej połowie lat 30 ubiegłego wieku, aczkolwiek od tego czasu kompleks przebudowywano. Odbyły się tu m.in. Mistrzostwa Świata Weteranów, FIS CUP oraz Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy.
  • Muzeum Browaru Żywiec-jest to miejsce, w którym od podstaw poznacie proces warzenia piwa, ale także wygląd XIX wiecznego Żywca.
  • Malinowa Skała-to miejsce jest szczytem zwornikowym. Oferuje wręcz bajkowe widoki. Atrakcją jest tu wychodnia skalna i mały stawek w niszy osuwiskowej, który ma średnicę 10 m.
  • Ośrodek Narciarski COS-otwarty jest w godzinach 8.00-15.00. Posiada m.in. trasę narciarską z homologacją FIS oraz nowoczesną, dwuetapową kolej krzesełkową, 4-osobową. Kanapa ma przepustowość 2400 os/godz. Wjeżdża na szczyt Skrzyczne.
  • Jaskinia Salmopolska-jej długość to ponad 1009 m. Przeznaczona jest raczej do zwiedzania przez doświadczonych grotołazów.
  • Jaskinia Malinowska-jaskinia typu osuwiskowego. Można do niej zejść dzięki metalowym uchwytom i klamrom, drabinom i stopniom.
Booking.com