Sky Bridge 721 – najdłuższy, wiszący most na świecie

To najdłuższy, pieszy most wiszący na świecie. Powstał w Czechach i łączy ze sobą grzbiet góry Slamnik z grzbietem wzniesienia Chlum. Jest częścią niezwykłej ścieżki edukacyjnej. W dodatku wystarczy kilkadziesiąt minut i już możemy zmierzyć się z własnym strachem.

Najdłuższy most na świecie

Sky Bridge 721 to projekt naszych sąsiadów, Czechów. Znajduje się on blisko przejścia granicznego Boboszów-Dolni Lipka. Pozwala to na korzystanie z atrakcji również Polakom. Most oddano do użytku turystów w maju tego roku, jest więc młodą konstrukcją. Mimo to cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Nic dziwnego, ma aż 721 metrów długości, co pozwala mu nosić miano najdłuższego, wiszącego mostu na świecie. Rozpościera się 95 metrów nad Doliną Młyński i łączy ze sobą górskie zbocza wzniesień Slamnik i Chlum.

Sky Bridge 721 budowano przez dwa lata. Jest długi, ale niezbyt szeroki. 1,2 metra nie pozwala na swobodne mijanie się pieszych idących i podziwiających niezwykłe widoki. Zbudowany jest z sześciu głównych lin nośnych, z których każda ma udźwig 360 ton oraz 60 lin wiatrowych.

Most stał się też jednym z elementów 2-kilometrowej ścieżki edukacyjnej „Most czasu”, która łączy w sobie historię z elementami rzeczywistości rozszerzonej. To górska gra, która zajmuje godzinę. W tym czasie gracz przenosi się w czasie, do świata, który istniał w latach 1938-2021.

Sky Bridge 721 – informacje praktyczne

Wejście na most Sky Bridge 721 usytuowane jest przy schronisku Slalemka, przy górne stacji wyciągu krzesełkowego Śnieżnik. Atrakcja jest przeznaczona wyłącznie dla osób poruszających się pieszo. Co niestety, wyklucza możliwość skorzystania z niej osobom niepełnosprawnym, poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Również rodzice z małymi dziećmi przed wejściem na most muszą włożyć je w chustę lub nosidełko. Nie ma ograniczeń wiekowych i wzrostowych, ale wskazane jest by przedszkolaki szły za rękę. Dla własnego bezpieczeństwa. Nie wiadomo bowiem, czy wysokość mostu nie wywoła u nich na przykład lęków wysokości bądź zawrotów głowy.

Pojedyncze wejście na most to koszt 440 czeskich koron w promocyjnej cenie lub 490 w cenie regularnej. Warto jednak zakupić jeden z pakietów, tj. Sky lub Sky Extra, które upoważniają również do przejazdów kolejką oraz wejścia na Ścieżkę w Obłokach, która wznosi się 116 m n. p. m. Długość kładki to 710 m, a zjeżdżalni 100 m. Ze szczytu tego punktu widokowego można podziwiać  Śnieżnik, Karkonosze, Suchy Wierch i Pasmo Jesioników.

Booking.com