Świętokrzyski Park Krajobrazowy przyjazny osobom niewidomym

Miło nam Was poinformować, że Świętokrzyski Park Narodowy sprzyja osobom niepełnosprawnym. W ostatnim czasie na jego terenie przyrodnicy przeprowadzili szereg działań dążących do udostępnienia niewidomej grupie turystów obszarów chronionych.

Świętokrzyski Park Narodowy podejmuje się wszelkich działań, aby umożliwić osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami zwiedzanie jego terenu. Obecnie w porozumieniu z Fundacją Szansa dla Niewidomych przeprowadził kilka działań dążących do udostępnienia osobom niedowidzącym i niewidomym m.in. fragmentu czerwonego szlaku od Świętej Katarzyny do Kakonina przez Łysicę. To nie jedyne jednak zmiany.

Przy źródełku Świętego Franciszka został zamontowany tyfloplan z planem fragmentu czerwonego szlaku od Świętej Katarzyny do Kakonina przez Łysicę. Na odcinku szlaku czerwonego przy wejściu na teren ŚPN w Świętej Katarzynie oraz na galerii widokowej na gołoborzu zamontowano urządzenia Beacon oraz Beacon Plus współpracujące z bezpłatną aplikacją, umożliwiające odsłuchanie informacji dotyczących treści tablic informacyjnych, umiejscowienia toalety przystosowanej dla potrzeb osób niepełnosprawnych oraz punktu obsługi zwiedzających. Na obiektach umieszczono również tabliczki z alfabetem Braille’a. Ponadto Muzeum Przyrodnicze ŚPN zostało wyposażone w pętlę indukcyjną ułatwiającą komunikację obsługi z osobami niedosłyszącymi oznaczoną piktogramem i pismem Braille’a” – poinformowali przyrodnicy.

Fot. Świętokrzyski Park Narodowy

Booking.com