prorock

Sytuacja w Jaskini Morca jest poważna. Liczy się każda godzina

https://pixabay.com/pl/photos/jaskinia-kamie%C5%84-g%C3%B3ry-pod-ziemi%C4%85-5213317/

Sytuacja w Jaskini Morca jest poważna. Służby ratunkowe są już w środku. Podzieliły jaskinię na siedem odcinków. Polacy pracują na głębokości od -360 do -500 metrów.

W Turcji, w trzeciej co do największej głębokości jaskini tego kraju, Jaskini Morca, pracuje międzynarodowa grupa ratowników. Pomaga wydostać się z niej 40-letniemu spelelogowi z Nowego Jorku. Mężczyzna był doświadczonym grotołazem, ale w środku zachorował. Zaczął krwawić z przewodu pokarmowego. Służby ratunkowe zawiadomił jego towarzysz, który wydostał się z jaskini.

W środę do Turcji wyjechali również Polacy, ratownicy GOPR, doświadczeni w ratownictwie jaskiniowym. Łącznie 6 osób. Obecnie są już w Jaskini Morca, którą podzielono na 7 części. Goprowcy pracują na głębokości -360 do -500 metrów.

Kolejne odcinki zaopatrują:

  • 0 do -180m ratownicy tureccy, Türkiye Mağaracılık Federasyonu.

  • -180 do -360m ratownicy węgierscy, Magyar Barlangi Mentőszolgálat.

  • -360 do -500m GOPR oraz Stowarzyszenie Grupa Ratownictwa Jaskiniowego z Polski.

  • -500 do -680m ratownicy z Włoch, Corpo Nazionale Soccorso Alpino e Speleologico – CNSAS.

  • -680 do -715m ratownicy z Włoch, Soccorso Alpino e Speleologico Piemonte – CNSAS.

  • -715 do -900m grupa ratowników z Chorwacji HGSS – Hrvatska Gorska Služba Spašavanja.

  • -900 do -1040m ratownicy z Bułgarii Cave Rescue Bulgaria.

Obecnie na wszystkich odcinkach trwają prace polegające na przygotowywaniu lin i układów wyciągowych. Po przygotowaniu całego ciągu linowego o momencie rozpoczęcia wyciągania poszkodowanego na powierzchnię zdecyduje włoski kierownik akcji po wcześniejszej konsultacji ze znajdującymi się przy poszkodowanym medykami. Co ważne w jaskini został już założony system łączności, dzięki czemu możliwy jest kontakt zarówno z biwakiem, gdzie znajduje się poszkodowany, jak i z kierownikami poszczególnych odcinków” – podało do publicznej wiadomości GOPR.

Lekarze pracują nad dalszą poprawą stanu zdrowia pacjenta, aby trudny transport na powierzchnię mógł wkrótce rozpocząć się bez dalszych komplikacji” – poinformowało zaś Europejskie Stowarzyszenie Ratownictwa Jaskiniowego.

Booking.com