Szczeliniec Wielki – podróż do Narni

Ze względu na to, iż Szczeliniec Wielki jest najwyższym szczytem Gór Stołowych, zaliczony został do Korony Gór Polski. Jego atrakcyjne okolice zachęcają do turystyki aktywnej, zarówno pieszej, jak i rowerowej. Piękno tego miejsca docenili również producenci filmowi.

Szczeliniec Wielki – to musisz wiedzieć

Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt Gór Stołowych. Należy on do Korony Gór Polski. Ze względu na swe ukształtowanie wysokość podawana w większości publikacji, czyli 919 m n.p.m., dotyczy najwyższego punktu na Fotelu Pradziadzia (inna nazwa Tron Liczyrzepy). To właśnie przy tej formacji skalnej powinniście sobie zrobić zdjęcie do książeczki KGP. Oprócz niej warto tu obejrzeć jeszcze inne ciekawe formy. Wszystkie one znajdują się w tak zwanym Labiryncie Skalnym, na którego teren wejście jest w sezonie płatne.

Obok schroniska jest taras widokowy z krzesełkami i stolikami, jest więc gdzie odpocząć po wędrówce. W środku zaś można się posilić i przenocować. Warto jednak wcześniej zarezerwować miejsca noclegowe. W schronisku znajduje się również pieczątka do książeczki KGP.

Należy wiedzieć, że szlak prowadzący na Szczeliniec Wielki składa się z 665 schodów. Zatem osoby niepełnosprawne lub z wózkami dziecięcymi, mogą mieć problem z jego zdobyciem.

Ciekawostką jest fakt, że piękno tego miejsca docenili zagraniczni producenci filmowi. Na Szczelińcu nakręcono kilka scen drugiej część filmu Opowieści z Narni, Książę Kaspian.

Szczeliniec Wielki – tak dojdziesz na szczyt

Przedstawiamy Wam kilka propozycji (opracowanych na podstawie mapa-turystyczna.pl), dojścia do Schroniska Na Szczelińcu.

Karłów-Schronisko Na Szczelińcu

Z Karłowa na Szczeliniec dojdziecie w około 40 min. To trasa mająca niespełna 1,5 km długości, 153 m sumy podejść i 1 m sumy zejść. Do Przełęczy należy podążać szlakiem żółtym, a następnie zmienić go na zielony. Jest to jedna z najczęściej wybieranych tras na Szczeliniec Wielki.

Schronisko Pasterka-Schronisko Na Szczelińcu

Ze Schroniska PTTK Pasterka do Schroniska Na Szczelińcu prowadzi trasa o długości 2,2 km. Po drodze czeka na Was suma podejść równa 223 m i suma zejść równa 9 m. Do Przełęczy podążajcie żółtym szlakiem turystycznym, a stamtąd do celu kontynuujecie trekking szlakiem zielonym. Po drodze miniecie leśniczówkę i parking.

Szczeliniec Wielki, parking-Schronisko Na Szczelińcu

To najkrótsza trasa na najwyższy szczyt Gór Stołowych. Na parkingu możecie zostawić auto. Do celu z tego miejsca dojdziecie w 20 do 30 minut. Trzeba pokonać trasę o długości 700 m i sumę podejść 127 m. Z parkingu do Przełęczy biegnie żółty szlak turystyczny. Następnie należy go zmienić na zielony.

Radków-Schronisko Na Szczelińcu

Jeśli będziecie podążać z Radkowa do Schroniska Na Szczelińcu cały czas niebieskim szlakiem, to do celu dojdziecie w około 3 h. Pokonacie trasę o długości niespełna 7 km, sumę podejść 580 m, a zejść 44 m. Punkty charakterystyczne na tej trasie to rozwidlenie Radków, Pusta Ścieżka Parking, Rozdroże nad Skalnymi Wrotami (670 m n.p.m.), skrzyżowanie szlaków niebieskiego z żółtym, Przełęcz.

Możecie również wybrać drogę prowadzącą przez Wodospad Pośny (503 m n.p.m.). Długość trasy w tym przypadku skróci się Wam tylko o 200 m. Na Pustej Ścieżce Parking musicie wówczas zmienić kolor szlaku z niebieskiego na zielony prowadzący do wodospadu, a stamtąd aż do skrzyżowania szlaków musicie podążać kolorem żółtym. Na skrzyżowaniu znowu wchodzicie na szlak niebieski biegnący aż do schroniska.

Możecie też zacząć swój górski trekking na Parkingu Pusta Ścieżka. Wówczas będziecie musieli przejść dystans 3,2 km, pokonać 451 m sumy podejść i 7 m sumy zejść.

Radkowskie Skały, parking-Schronisko Na Szczelińcu

Z parkingu do celu prowadzi trasa o dystansie 6 km. Suma podejść wynosi 280 m, a zejść 61 m. Do Obejścia Szczelińca Małego należy iść czerwonym szlakiem turystycznym. Potem do Przełęczy szlakiem żółtym, a stamtąd do schroniska zieloną ścieżką dydaktyczną. Charakterystyczne punkty na szlaku czerwonym to Droga nad Urwiskiem (699 m n.p.m.) i Rozdroże nad Skalnymi Wrotami.

Szczeliniec Wielki – to warto zobaczyć

Wokół Szczelińca Wielkiego wielu zabytków wprawdzie nie znajdziecie, ale okolice szczytu zachęcają do uprawiania turystyki aktywnej, zarówno pieszej, jak i rowerowej. Dookoła góry biegnie również jedna z trzech biegowych tras narciarskich. O to, jakie atrakcje na Was czekają w pobliżu szczytu KGP.

Labirynt Skalny

Największą atrakcją tego miejsca jest Labirynt Skalny, który zaczyna się tuż przy Schronisku na Szczelińcu. Znajdują się tu schody, korytarze skalne, tarasy widokowe i przede wszystkim formacje skalne. Po kolei można tu obejrzeć:

  • Dzika,
  • Niedźwiedzia,
  • Ucho Igielne,
  • Dzwoniący Kamień,
  • Baranek,
  • Kaczęta,
  • Tron Liczyrzepy czyli Fotel Pradziadzia,
  • Wielbłąda,
  • Małpoluda,
  • Diabelską Kuchnię,
  • Wiewiórkę,
  • Piekiełko,
  • Winne Grona,
  • Niebom
  • Kwokę,
  • Sowę,
  • Koński Łeb,
  • Słonia,
  • Wahadło,
  • Żółwia.

Chodząc po Labiryncie Skalnym, musicie wiedzieć, że szlak jest jednokierunkowy. Także, jak już na niego wejdziecie, musicie iść wedle oznakowań i nie wolno Wam się cofać. Po wyjściu z labiryntu czekają Was schody, którymi zejdziecie do Karłowa. Zimą oficjalnie szlak jest zamknięty. Kasy są nieczynne, aczkolwiek nikt nie pilnuje wejścia na trasę formacji skalnych. Pamiętajcie jednak, że wchodzicie na ten teren wówczas wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Karłów

Wyruszając na Szczeliniec Wielki z Karłowa, nie należy się nastawiać na zwiedzanie zabytków. We wsi ich bowiem nie ma. Znajduje się za to atrakcyjna baza noclegowa. Oprócz drogi na szczyt KGP przebiega tędy kilka szlaków turystycznych, w tym czerwony, Główny Szlak Sudecki. Ponadto występuje tu spora ilość tras rowerowych, w tym dwie międzynarodowe. Są tu też trzy trasy narciarstwa biegowego. Jednymi z największych atrakcji są przebiegająca przez wieś Droga Stu Zakrętów i położone nieopodal Błędne Skały.

Droga Stu Zakrętów

Wybudowano ją pod koniec lat 60. XIX wieku. Szosa jest fragmentem wojewódzkiej drogi 387, która prowadzi z Radkowa do Kudowy-Zdroju, przez Karłów i Lisią Przełęcz. Jej długość to około 23 kilometrów, a deniwelacja to ponad 400 m. Jak sama nazwa wskazuje, na tym krótkim dość odcinku występuje 100 zakrętów. Są one często bardzo ostre, a nawet zmieniające kierunek na powrotny. Drogę tą upodobali sobie bardzo motocykliści. Pomimo serpentyny, określają ją jako średniej trudności.

Błędne Skały

To jedna z najpiękniejszych formacji skalnych w Górach Stołowych, zwana też skalnym miastem. Spacer korytarzami tego labiryntu można porównać do wędrówki po krainie baśni. Formy zajmują powierzchnię 22 ha, a ich wysokość sięga od 6 do 11 m. Część z nich otrzymała swoje nazwy, np. „Tunel”, „Wielka Sala”, „Kurza Stopka”. „Skalna czasza” jest platformą widokową. Nieopodal Błędnych Skał znajduje się „Głaz Trzech Krzyży”.

Radków

Ponoć pierwsi ludzie na dzisiejszych terenach Radkowa przebywali już w epoce neolitu, aczkolwiek sama miejscowość powstała dopiero pod koniec XIII wieku n.e. Najstarszymi zabytkami są pozostałe mury obronne z XV wieku oraz XVI-wieczny Ratusz na Rynku. Oprócz nich są tu dwa kościoły i kilka domów.

W mieście warto też obejrzeć budynki dawnego browaru, z pierwszych lat XX wieku. Dawniej produkowano tu rocznie kilkadziesiąt tysięcy litrów piwa, dziś pozostał pustostan.

Wodospad Pośny

Na szlaku z Radkowa na Szczeliniec Wielki jednym z punktów charakterystycznych jest Wodospad Pośny. Jest to kilka małych wodospadów powstałych w jednym ciągu. Przy dobrej pogodzie zazwyczaj są wyschnięte, dlatego na wycieczkę w to warto miejsce wybrać się po opadach deszczu. Dawniej na wodospadach ludzie stworzyli drewniane zastawki, które uatrakcyjniały kaskady wody, niestety dziś są one zniszczone. W pobliżu wodospadu możecie podziwiać jeszcze inne ślady po działalności ludzi z przełomu XIX i XX wieku. Są to np. drewniany mostek, kamienne schodki, pozostałość po kamiennej fontannie i skalnej skarbonce.

Skalne Wrota

W Dolinie Pośny, w pobliżu Wodospadu Pośny, znajdują się Skalne Wrota. Będziecie przez nie przechodzić, jeśli na Szczeliniec Wielki podążycie niebieskim szlakiem z Radkowa. Skały, które je tworzą powstały z piaskowca. Ich wysokość sięga kilku metrów. Nazywane są też Wrotami Pośny.

Skalne Grzyby

Niedaleko Skalnych Wrót podczas wycieczki szlakami turystycznymi między Batorowem a Karłowem, można spotkać formy skalne przypominające grzyby. Każdy z nich ma swoją nazwę. Chcąc je obejrzeć wszystkie, należy liczyć się z koniecznością dwukilometrowego spaceru.

Radkowskie Skały

To zaraz po Błędnych Skałach kolejna formacja, którą warto zobaczyć zdobywając Szczeliniec Wielki. Pomiędzy utworzonymi basztami skalnymi znajdują się żleby. Głębokość ich głębokość sięga nawet 100 m.

Booking.com