Tatry. Szlak przez Rohatkę został zamknięty. Aktualizacja-szlak otwarty

https://pixabay.com/pl/illustrations/placu-budowy-w-budowie-strony-umowy-3161945/

Aktualizacja. Szlak już jest otwarty.

W piątek, 29 września, zamknięto szlak przez Rohatkę. Do odwołania nie można korzystać z odcinka od rozejścia pod Polskim Grzebieniem w Dolinie Białej Wody do Zbójnickiej Chaty w Dolinie Staroleśnej.

O zamknięciu niebieskiej części szlaku poinformował Tatrzański Park Narodowy z siedzibą w Tatrzańskiej Łomnicy, czyli TANAP. Administracja przy współpracy wolontariuszy zamierza rozpocząć bowiem remont tutejszych ułatwień. Jak podaje TANAP, jest to jeden z najtrudniejszych szlaków w Tatrach Wysokich. Chcąc go przejść bezpiecznie, turyści korzystają ze znajdujących się tu poręczy i łańcuchów. Niestety duże oblężenie pieszych, jak i warunki atmosferyczne spowodowały konieczność remontu zabezpieczeń.

Po latach rutynowych napraw i konserwacji przyszedł czas na szerszą naprawę, ponieważ łańcuchy i podnóżki również mają swoją żywotność. Z radością powitaliśmy inicjatywę wolontariuszy, dzięki której będziemy wspólnie pracować nad odbudową przełęczy Prielom i tym samym nie tylko poprawić stan infrastruktury turystycznej, ale także zwiększyć bezpieczeństwo i komfort osób odwiedzających Tatry Wysokie” – poinformował Peter Spitzkopf, który jest zastępcą dyrektora Zarządu TANAP.

Za remont ułatwień na szlaku przez Rohatkę odpowiedzialni są pracownicy Centrum Opieki nad Infrastrukturą Turystyczną wraz ze wspomnianymi już wolontariuszami. Co istotne, wśród nich, jak podaje TANAP, znajdą się również doświadczeni wspinacze.

Patrik Pajta, prezes klubu turystycznego Hikemates tłumaczy: „Na szlaku i w jego okolicy jest dużo luźnych kamieni, usuniemy je i jednocześnie zamontujemy na trasie łańcuchy stałe o długości 180 metrów, aby przejście było łatwiejsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze dla turystów.

Szlak będzie nieczynny do odwołania. Nie wiadomo bowiem, ile czasu potrwa remont. Wszystko będzie zależało w dużej mierze od pogody.

Źródło: TANAP

Booking.com