Jeśli dopiero rozpoczynasz swą przygodę związaną z górskim trekkingiem, to z pewnością jednym z Twych pierwszych celów będą Pieniny. Przedstawiamy więc miejsca, które musisz poznać w pierwszej kolejności. Są to tak zwane szlaki dla początkujących wędrowców. Gwarantują łatwe podejścia oraz niezapomniane widoki i atrakcje.
Na Trzy Korony najłatwiej dojść szlakiem ze Sromowców Niżnych, oznaczonym kolorem żółtym oraz z Przełęczy Osice. Trudności nie powinny również sprawić trasy z Krościenka i Szczawnicy. Warto wiedzieć, że na szczycie Trzech Koron znajduje się taras widokowy, na którego wejście jest odpłatne. Bilet normalny w sezonie letnim kosztuje 8 złotych, a ulgowy 4 złote. Płatność przyjmuje się gotówką. Trzy Korony oferują m.in. widok na Babią Górę, Dolinę Dunajca, Jezioro Czortoszyńskie, Tatry, Beskid Sądecki, Sokolicę.
Osoby mające trudności z poruszaniem się, czy posiadające małe dzieci (ale nie tylko, oferta kierowana jest do wszystkich turystów) mogą wjechać na szczyt kolejką. Jej stacja początkowa znajduje się w Szczawnicy. Warto jednak mieć na uwadze, że podróż jest bardzo krótka, trwa około 3 minut. Ze Szczawnicy na szczyt prowadzi najłatwiejszy szlak pieszy. Oznaczony go kolorem żółtym. Palenica ma wysokość 722 m n.p.m. Z jej szczytu można podziwiać Beskid Sądecki, Pieniny, Trzy Korony i Sokolicę. Ponadto na górze jest schronisko, gdzie warto odpocząć, letni tor saneczkowy oraz zimowa trasa narciarska. Z Palenicy można też dojść na Wysoką lub Sokolicę, a także na Trzy Korony.
Początkującym wędrowcom, którzy wybierają się na Wysoki Wierch, polecana jest trasa zaczynająca się w Szlachtowej. Jest to żółty szlak, który mierzy niespełna 4,5 kilometra. Wysoki Wierch ma wysokości 898 m n.p.m. Pomimo że położony jest Pieninach Małych, to jest najwyższym szczytem tego regionu. Doświadczeni piechurzy polecają wejść na niego z dobrej jakości aparatem fotograficznym, gdyż widać stąd najpiękniejsze wschody i zachody słońca na tle panoramy Tatr, Trzech Koron oraz słowackich Małych Pienin.
Wąwóz Homole od początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku jest rezerwatem przyrody. Jego powierzchnia to niewiele ponad 58,6 ha, długość zaś wynosi 800 metrów. Czas wędrówki to około 40-50 minut, w zależności od tempa marszu. Jest to wąwóz skalny, którego ściany dochodzą nawet do 120 metrów wysokości. Wejście do Wąwozu jest w Jaworkach. Szlak prowadzący przez Homole oznaczony został kolorem zielonym. Jest dość łatwy i bardzo malowniczy, niestety, bardzo oblegany przez turystów. Podczas wędrówki koniecznie należy zwrócić uwagę na czerwone skały (Wysoka i Niska) oraz Kamienne Księgi.
Krościenko nad Dunajcem położone jest 422 m n.p.m. pomiędzy dwoma parkami narodowymi i jednym krajobrazowym. Można stąd dojść np. czerwonymi szlakami na Lubań (1211 m n.p.m.) oraz Dzwonkówkę (983 m n.p.m.), a także zielonymi na Sokolicę (747 m n.p.m.) i Czertezik (777 m n.p.m.), zaś żółtym na Polanę Wymiarki (680 m n.p.m.). Krościenko nad Dunajcem to niewielka miejscowość oferująca sporą ilość atrakcji. W ich skład wchodzą nie tylko piesze wędrówki szlakami na pobliskie szczyty, ale również spływ Dunajcem oraz mineralne źródła i kilka zabytków.