TOPR podsumowało wakacje w Tatrach

https://pixabay.com/pl/photos/transport-ruch-drogowy-ratowa%C4%87-4513364/

TOPR podsumowało statystyki wypadków w Tatrach w tegorocznym okresie wakacyjnym. Zaobserwowano tendencję wzrostową w porównaniu do zeszłego roku.

Wakacje dobiegły końca, mogłoby się więc wydawać, że w górach zrobiło się luźniej, a na szlakach spokojniej. Nic bardziej mylnego. Wystarczy spojrzeć na szlak prowadzący na Rysy od polskiej strony. W weekendy są kilometrowe kolejki na szczyt, które posuwają się w żółwim tempie. Ponadto pogoda sprzyja górskim trekkingom i wspinaczkom, a spora część turystów stara się ją jeszcze wykorzystać. TOPR jednak już postanowił podsumować wakacje. Jak się okazuje, tylko w zeszły weekend ratownicy pomogli aż 35 osobom.

Wakacyjne statystyki nie napawają radością, pokazują bowiem, że liczba poszkodowanych jest wyższa niż w zeszłym roku o 23 osoby. Również statystyka zgonów podkreśla ich znaczny procentowy wzrost (ok.33%).

W dniach od 24 czerwca 2023 do 31 sierpnia 2023 Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe odnotowało:

  • 330 działania ratunkowe, czyli 17 więcej niż w zeszłym roku;
  • 368 poszkodowanych, tj. więcej o 23 osoby w porównaniu do 2022 roku;
  • 119 tzw. poważnych przypadków, dla porównania rok temu było ich o 11 mniej;
  • 4 zgony, czyli 33% więcej niż w zeszłym roku.

Jako że zbliża się okres jesienny, w którym aura w górach jest kapryśna i zdradliwa, zachęcamy Was do zapoznania się z naszym cyklem Pierwsza pomoc w górach. Poruszamy dla Was ważne kwestie pomocy przedmedycznej, ale też przedstawiamy, w jaki sposób zapobiegać najczęstszym wypadkom.

Booking.com