TOPR przywrócił komunikaty o zagrożeniu lawinowym w Tatrach

W piątek TOPR przywrócił komunikaty na temat zagrożenia lawinowego w Tatrach. Obecnie ogłoszono lawinową jedynkę.

W piątek wieczorem, 10 listopada, na stronie Fundacji TOPR pojawił się komunikat o aktualnym zagrożeniu lawinowym w Tatrach. To pierwsza taka informacja w tym sezonie jesienno-zimowym. Związana jest ona z aktualną sytuacją pogodową w tej części gór. W najbliższych dniach synoptycy zapowiadają bowiem opady śniegu. Choć aktualnie na Kasprowym Wierchu też go nie brakuje. Według informacji podanych przez przyrodników z Tatrzańskiego Parku Narodowego, od wysokości 1300 m n.p.m. zalega świeży śnieg, który powoduje utrudnienia w odnalezieniu prawidłowego przebiegu szlaków. Dodatkowo występuje niski pułap chmur, który bardzo mocno ogranicza widoczność, silny wiatr i oblodzenia.

Ogłoszona przez TOPR „jedynka” informuje o niskim stopniu zagrożenia lawinowego, które występuje w Tatrach powyżej wysokości 1800 m n.p.m. Pokrywa śnieżna jest stabilna i dobrze związana. Wywołanie małej, bądź średniej lawiny może być spowodowane dodatkowym, dużym obciążeniem w stromych miejscach.

W niewielu miejscach mogą występować małe poduchy nawianego śniegu, które należy omijać. Ze względu na zmieniający się kierunek wiatru taka sytuacja może mieć miejsce na wszystkich wystawach względem kierunków świata” – komentują zagrożenie ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Górskiego.

Booking.com