TOPR zaleca wycieczki dolinne. W wysokich częściach Tatr bardzo trudne warunki

https://pixabay.com/pl/photos/tatry-gerlach-zima-775272/

Choć mogłoby się wydawać, że sytuacja pogodowa w Tatrach się poprawia, to jest to bardzo iluzoryczne. Dodatnia temperatura w dzień, z minusową w nocy powodują poważne zagrożenie. TOPR zaleca osobom bez doświadczenia wybór wycieczek dolinnych.

Zarówno na Kasprowym Wierchu, jak i na Rysach ma być słoneczna pogoda w najbliższych dniach. Temperatura też nie powinna odstraszać. Mimo to TOPR nie zaleca wspinaczki i trekkingów w wyższe partie gór. Mogą się one bowiem skończyć bardzo niepomyślnie.

W Tatrach w ostatnich dniach panowała dodania temperatura. Izoterma 0 znajdowała się powyżej 2000 m n.p.m. Sytuacja ta spowodowała, że pokrywa śnieżna była przemoczona. Podczas dzisiejszej nocy w Tatrach prognozowane jest ochłodzenie. Ujemne temperatury będą panowały praktycznie na wszystkich wysokościach. Sytuacja ta sprawi, że w górach zapanują wymagające warunki do uprawiania turystyki; pokrywa śnieżna stanie się bardzo twarda!! Poruszanie się w takich warunkach będzie wymagać dużego doświadczenia oraz oprócz lawinowego ABC, konieczne będzie posiadanie oraz używanie sprzętu zimowego w postaci RAKÓW, czekana oraz kasku. Osobom bez doświadczenia pozostaną wycieczki dolinne” – poinformował ratownik dyżurny w drugi dzień świąt, po godzinie 20.

Również Tatrzański Park Narodowy wystosował 26 grudnia komunikat, że warunki na jego szlakach sa niesprzyjające wędrówkom. Powołał się też na konkretne zagrożenia. “W Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki miejscami są mocno oblodzone i bardzo śliskie, a miejscami śnieg jest mokry i przepadający. Dodatkowym utrudnieniem w wyższych partiach Tatr jest silnie wiejący wiatr, który tworzy głębokie zaspy i zamiecie śnieżne. […] W dolinach i na szlakach dojściowych do schronisk szlaki są mocno oblodzone i jest bardzo ślisko, szczególnie na stromszych podejściach m.in. skróty na szlaku do Morskiego Oka oraz zejście nad staw. W tym przypadku zalecamy spacer drogą, którą również prowadzi czerwono znakowany szlak do schroniska nad Morskim Okiem […]”.

Booking.com