TPN apeluje, aby nie wchodzić na lód na stawach. Może się załamać!

https://pixabay.com/pl/photos/tatry-g%C3%B3ry-zima-w-g%C3%B3rach-niebo-644911/

Wciąż trudno uwierzyć, że komuś może przyjść taki pomysł do głowy, ale śmiałków, ktorzy wchodzą na lód na stawach, niestety, jest sporo. TPN zaapelowało zatem, aby tego nie robić. Lód jest bowiem cienki i może się załamać.

Nie wchodźcie na lód na tatrzańskich stawach! Lód jest cienki i z łatwością może się załamać…” – zaapelowali przyrodnicy z TPN w mediach społecznościowych. Wciąż trudno uwierzyć, że komuś może to przyjść na myśl, ale niestety, nadal się to zdarza. Na dowód złych warunków panujących w Tatrach, zamieszczono filmik, nagrany przy Morskim Oku, przez leśniczego TPN Grzegorza Bryniarskiego. Wynika z niego, że w pobliżu stawu można napotkać niski pułap chmur, duże zachmurzenie i mgłę. Widać też czarne plamy na lodzie, co oznacza na nim wodę.

TPN na swojej stronie ostrzega również przed wyprawami w wyższe partie Tatr. Tam panuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Poza tym w zagłębieniach terenu porobiły się głębokie zaspy śniegu. W wielu miejscach śnieg jest też nieprzedeptany. Zalecane jest więc duże doświadczenie, a także odpowiedni sprzęt do wędrówek górskich zimą.

Booking.com