Tragiczny weekend w Tatrach. Lawiny, urazy, wypadek śmiertelny

To był trudny weekend dla TOPR. Odnotowali dużą ilość urazów oraz jeden wypadek śmiertelny. Ponadto w ostatnich dniach zaobserwowano w Tatrach lawiny.

Niestety, choć kalendarzową wiosnę witaliśmy prawie miesiąc temu, w Tatrach nadal trwa zima. Wielu turystów zdaje się o tym zapominać. TOPR oraz TPN apelują, aby nadal nosić przy sobie lawinowe ABC. Obecnie lawiny zdarzają się dość często. Ponadto jest ślisko i niebezpiecznie. W ostatni weekend w Tatrach TOPR udzieliło pomocy aż 9 osobom. Jedna osoba zginęła, kobieta. Do wypadku doszło w sobotę wieczorem, na Kościelcu. Jak podali ratownicy w swoim mediach społecznościowych, przyczyną zgonu był upadek na skutek prawdopodobnej utraty równowagi.

Na jednym z forum dotyczących warunków w Tatrach, znanego portalu społecznościowego, pojawił się też filmik ukazujący lawinę, która zeszła w sobotę na prawo od „kamienia” w drodze na Kopę Kondracką. Dziś natomiast (17 kwietnia) zaobserwowano lawinę w Dolinie Żarskiej, która zeszła w stronę schroniska. W obu przypadkach nie było na szczęście ofiar.

TOPR alarmuje, iż warunki w górach są typowo zimowe i należy zachować rozwagę przy planowaniu wspinaczek oraz trekkingów. Obecnie wprowadzono drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Booking.com