Trudne warunki w Tatrach. TPN zachęca do pozostania w domach i schroniskach

https://pixabay.com/pl/photos/%C5%A1t%C3%ADt-gerlach-szczyt-g%C3%B3ry-%C5%82omnica-4589993/

Od kilku dni w Tatrach panują trudne warunki atmosferyczne. TPN zachęca do pozostania w domach i schroniskach. TOPR zaś apeluje o rozsądek w doborze wycieczek.

Ewakuacja turysty z Grzędy Rysów

O tym, jak trudne warunki pogodowe panują obecnie w Tatrach mógł się przekonać w środę, 1 listopada, jeden z turystów, który wyruszył na szlak. Jak podało TOPR utknął on na Grzędzie Rysów, gdyż nie był w stanie zejść bezpiecznie. Ratownicy ewakuowali go śmigłowcem.

Zamknięcia szlaków

Ze względu na trudne warunki, od wczoraj nie kursują wozy konne do Morskiego Oka. Zamknięto też Dolinę Małej Łąki.

Szlak prowadzący do Doliny Małej Łąki (od wejścia do doliny do Polany Małołąckiej) oraz niebiesko i czarno znakowane odcinki szlaków z Doliny Małej Łąki na Przysłop Miętusi zostają zamknięte do odwołania z powodu dużej liczby powalonych drzew, które uniemożliwiają przejście” – informują przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Niestety wiatr jest na tyle silny, że nie tylko w tym miejscu można spotkać efekty jego „szaleństw”. Co więcej ratownicy TOPR podali, że w najbliższy weekend nie widać prognoz, jakoby miał on ustąpić.

Aktualne warunki w Tatrach

W Tatrach panują NIEKORZYSTNE warunki do uprawiania turystyki. W wyższych partiach, szczególnie po stronie północnej zalega warstwa śniegu i lodu, która skutecznie uniemożliwia bezpieczne poruszanie się w takim terenie. Dodatkowo, na nadchodzacy weekend prognozowane są dalsze opady deszczu i śniegu połączone z porywistym wiatrem” . Dodali też „Apelujemy o rozsądek w doborze celów wycieczek oraz zaniechanie wyjść w wyższe partie Tatr”.

Przyrodnicy TPN doprecyzowują zaś aktualną sytuację na szlakach „Szlaki prowadzące do schronisk położonych w dolinach są drożne, natomiast na wielu szlakach bocznych, leżą powalone przez wiatr drzewa – będą one sukcesywnie usuwane. W partiach graniowych zalega cienka warstwa świeżego śniegu oraz występują oblodzenia. W wielu miejscach jest ślisko. Dodatkowe utrudnienie stanowi brak widzialności z powodu mgły i niskiego pułapu chmur – istnieje ryzyko pobłądzeń”. Proszą też, aby pozostać w domach lub schroniskach i nie wychodzić w wyższe partie Tatr.

Booking.com