Trwają badania naukowe w rejonie Morskiego Oka. Nie podchodź do namiotów

Turyści wybierający się na trekking w Tatrzańskim Parku Narodowym z pewnością zobaczą w rejonie Morskiego Oka namioty. Nie należą jednak one do biwakowiczów, a naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego. Leśniczy TPN prosi, aby nie podchodzić do nich.

Leśniczy z Tatrzańskiego Parku Narodowego, Grzegorz Bryniarski, prosi wszystkich turystów, aby nie podchodzili do namiotów rozstawionych w rejonie Morskiego Oka. Nie należy ich dotykać. Służą one badaniom naukowym, które na terenie Parku prowadzi Uniwersytet Łódzki. „Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego w ramach członkostwa w międzynarodowej sieci badawczej tworzą bibliotekę barkodów DNA, czyli tzw. genetycznych kodów kreskowych dla Polski na potrzeby przyszłych standardów biomonitoringu środowiska” – tłumaczy pan Grzegorz.

Jest to projekt Biodiversity Genomics Europe, który prowadzony jest w 21 państwach. Powołane zostały do niego 33 instytucje naukowe. Jedną z nich jest polska Katedra Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii oraz Pracowni BioBank, która należy do Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Badaniami i całym zespołem je prowadzącym kieruje w Polsce prof. Michał Grabowski. Naukowcy ściśle współpracują w tym zakresie z TPN. Dlatego pod koniec kwietnia, przez dwa dni badacze szkolili pracowników Parku z tematyki barkokodów DNA, bioróżnorodności oraz rozstawiania pułapek Malaise’a. Szkolenie miało formę warsztatów.

Booking.com