prorock

Urlop w górach z dziećmi, cz.2

Planujesz tegoroczny urlop z dziećmi w górach? Sprawdź, co warto im pokazać i gdzie z nimi pójść, aby Wasz wyjazd był dla nich niezapomnianą atrakcją.

Góry Stołowe

Góry Stołowe to jedne z najpiękniejszych gór w Polsce pod kątem przyrodniczym. Warto wspomnieć, że część scen drugiej części filmu Opowieści z Narnii, Książę Kaspian, były kręcone właśnie w tym regionie. Jeśli więc Wasze dzieci znają tę baśń, z pewnością będą chciały tu przyjechać. Co im pokazać? Pierwszym celem Waszej rodzinnej wycieczki powinien być Szczeliniec Wielki. Najszybciej dostaniecie się na niego z dziećmi z Szczeliniec Wielki Parking lub z Karłowa. Na szczycie znajduje się Skalny Labirynt z ciekawymi i różnorodnymi formami skalnymi o bajkowych i zwierzęcych nazwach. Przy schronisku są ławki i stoliki, więc zanim udacie się w baśniową podróż między skały i głazy, możecie się z maluchami spokojnie posilić i odpocząć. Przy tym nacieszyć się widokiem na panoramę okolic.

Koniecznie wybierzcie się na szlak między Batorowem a Karłowem, aby pokazać swoim pociechom Skalne Grzyby. Udajcie się też do skalnego miasta zwanego Błędnymi Skałami. Gwarantujemy, że wizyt w tym miejscach Wasze maluchy długo nie zapomną. To jakby kolejne wędrówki po świecie baśni. Przy Wodospadzie Pośny znajduje się zaś dawna skalna skarbonka, która może zainteresować całą Waszą rodzinę. Starszakom powinno podobać się też na Szlaku Ginących Zawodów oraz w znajdującym się w Karłowie Parku Dinozaurów.

Jeśli zatrzymacie się w Kudowie-Zdroju, wówczas będziecie mieli możliwość skorzystania z typowo dziecięcych atrakcji. Znajdują się tu m.in. Park Linowy z Parkiem Rozrywki, Muzeum Żaby oraz Muzeum Zabawek Bajka. Sporo czasu może zająć Waszym dzieciom również zabawa na tutejszej szachownicy z dużymi figurami do przestawiania.

Tatry

Planując urlop z dziećmi w Tatrach, musicie wziąć pod uwagę fakt, że jest to jeden z najbardziej obleganych regionów górzystych w Polsce. Atrakcji tu nie brakuje, również dla najmłodszych miłośników gór, aczkolwiek latem jest tu dość tłoczno.

Pierwszą i według nas najważniejszą atrakcją w Tatrach jest trekking po Tatrzańskim Parku Narodowym. To prawdziwa lekcja przyrody dla Waszych pociech, bez względu na ich wiek. Warto, abyście śledzili przed wyjazdem stronę parku, często bowiem organizowane są w nich warsztaty i programy edukacyjne dla dzieci. Ponadto oprócz trekkingu możecie przemierzać tutejsze szlaki na rowerach. Wyłączone z użytku są jednak monocykle i hulajnogi. Trasy dla rowerzystów to:

  • Droga pod Reglami: od Wielkiej Krokwi do Siwej Polany w Dolinie Chochołowskiej
  • Dolina Chochołowska: od Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej
  • Kuźnice – schronisko na Polanie Kalatówki
  • Dolina Suchej Wody – schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej
  • Małe Ciche – Zazadnia – Zgorzelisko – Tarasówka
  • Małe Ciche – Lichajówki – Murzasichle.

Istnieje również możliwość skorzystania z zaprzęgu konnego:

  • w Dolinie Chochołowskiej
  • w Dolinie Kościeliskiej
  • w Dolinie Bystrej
  • w Dolinie Rybiego Potoku.

W Tatrzańskim Parku Narodowym w wyznaczonych miejscach możecie się również po wspinać i zwiedzić jaskinie.

Niezapomnianych emocji dostarczy Wam wjazd koleją linową na Kasprowy Wierch oraz zjazd na pontonie z Wielkiej Krokwi.

W Zakopanem rozrywkę i odpoczynek całej Waszej rodzinie zapewnią m.in. Termy Zakopiańskie. Znajdują się tu baseny termalne, sauny, grota solna kręgielnia, a dla dzieci dodatkowo plac zabaw. Nie przegapcie też wizyty w Myszogrodzie, czyli Mysim Parku Rozrywki. Przeniesiecie się w nim do baśniowego świata 1000 myszek, a jeśli lubicie zwierzęta, to polecamy odwiedziny w Papugarni oraz Podwodnym Świecie.

Ciekawą rozrywkę kulturalną zapewniają wizyty w Domku do góry nogami, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Illusion House oraz w Muzeum Oscypka.

Góry Izerskie

Jeśli szukacie noclegu w Górach Izerskich dla siebie i dzieci to powinniście zarezerwować go w Chatce Górzystów, położonej na Hali Izerskiej. Surowe warunki spowodują, że Wasze pociechy będą miały tu istny obóz przetrwania. Zero elektroniki i prądu, kąpiel bierze się w strumieniu, a zamiast smartfonów i gier video – mnóstwo półek z książkami. Nagrodą za niedogodności są pyszne naleśniki serwowane w tutejszej kuchni.

Wiele ciekawych atrakcji Gór Izerskich znajdziecie po czeskiej ich stronie. Jednak i w Polsce znajdzie się kilka ciekawych propozycji, które zapewnią rozrywkę Waszej rodzinie.

Jak już zdobędziecie Wysoką Kopę, wybierzcie się na jeden z niższych szczytów tego pasma górskiego, tj. Zajęcznik. Ma on wysokość 595 m n.p.m. W drodze na wierzchołek, na ścieżce dydaktycznej, dzieci mogą szukać interesujących ich obiektów przyrodniczych. Ponadto warto również wejść na Smrek i Stóg Izerski.

W Świeradowie-Zdroju polecamy wejść na Wieżę Sky Walk, której najwyższy punkt znajduje się na wysokości 62 m. Na dzieci czeka na nim pajęcza sieć. Chcąc na nią wejść, trzeba pokonać spiralną trasę o długości 850 m, na której znajdują się elementy ekstremalne i edukacyjne. Zejście jest równie zaskakujące, polega na zjeździe 105 metrowym ślizgiem.

Zabierzcie też swoje pociechy do Czarciego Młyna, gdzie poznają starodawne metody powstawania mąki. Wykąpcie się pod Wodospadem Kwisa oraz pójdźcie na spacer do Parku Zdrojowego. Odpocznicie w Pijalni Wód Mineralnych lub na ławeczce pod Piernikowym Drzewem, które spełnia marzenia. Jeśli pogoda Wam nie dopisze, odwiedźcie Piernikową Pracownię Isabell, w której samodzielnie ozdobicie pierniczki i mydełka. Alternatywą jest wizyta w Centrum Edukacji Ekologicznej „Izerska Łąka”, w której dzieci zapoznają się z florą i fauną tego regionu.

Góry Kaczawskie

Góry Kaczawskie nazywane są Krainą Wygasłych Wulkanów. Niewiele osób wie, że na terenie Polski 500 milionów lat temu unosiły się gazy wulkaniczne. Dziś kratery są nieczynne, porośnięte często bujną roślinnością, a gdzieniegdzie nawet zabudowane. Urozmaićcie maluchom wycieczkę po Krainie Wygasłych Wulkanów towarzystwem alpak. Taki 4-kilometrowy spacer z tymi zwierzętami z pewnością wprawi Was w dobry nastrój. Pozwoli też w zupełnie inny sposób spojrzeć na piękno tych terenów.

Góry Kaczawskie możecie też zwiedzać na rowerach. Tutejsze single tracki są tak przygotowane, aby mogli poruszać się na nich zawodowcy, jak i amatorzy dwóch kółek. Dzieci z pewnością poradzą sobie na trasach „Ostrzyca”, „Pod Ostrzycą”, „Zielonki”, „Gozdno 1”, „Dwa Wąwozy” i „Pod Grzybkami”. Ich poziom trudności jest łatwy i bardzo łatwy.

Ponadto tutejszy geopark zapewnia młodym miłośnikom gór przyrodniczą edukację poprzez zabawę. Oferuje między innymi:

  • Warsztaty geologiczne, interaktywne wystawy i laboratoria naukowe w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej.
  • Spotkania z nietoperzami.
  • Warsztaty pszczelarskie.
  • Jazdę konną.
  • Warsztaty piernikarskie i pokazy snycerstwa.
  • Warsztaty dawnego życia wiejskiego (kucie żelaza, praca na kole garncarskim, robienie świeczek z wosku itp. ).

Ciekawostką historyczną i interesującą rozrywką może okazać się dla dzieci wycieczka do Zamku Grodziec, który został wybudowany na powulkanicznym wzgórzu.

Karkonosze

Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów. Króluje tu Śnieżka. Wiele osób pyta, czy można wejść na jej szczyt z dziećmi. Najłatwiej będzie Wam wjechać kolejką linową na Kopę, a następnie wybrać się dalej pieszo. Trasa, jaką będziecie musieli wówczas pokonać, liczy 2,3 km. Przy tym będzie 253 m sumy podejść i 13 m sumy zejść. Na szczyt Śnieżki ze stacji górnej Kopy dojdziecie czarnym szlakiem turystycznym. Od maja do końca września, a w kwietniu i listopadzie w weekendy, możecie wjechać też na Śnieżkę koleją gondolową z Czech. Z Karpacza do stacji kolejki zawiezie Was specjalny autobus.

Będąc w Karkonoszach, warto dzieciom pokazać tutejsze wodospady. Duże wrażenie robią Wodospad Kamieńczyka, Wodospad Szklarki, Wodospad Podgórnej oraz Dziki Wodospad wraz z Zaporą na Łomnicy w Karpaczu.

Ducha gór i legendy Karkonoszy przybliżą Waszym pociechom wizyty na interaktywnej wystawie „Karkonoskie Tajemnice” oraz w Karkonoskim Parku Ducha Gór.

Jeśli chcecie dzieciom zapewnić dodatkowe atrakcje pełne wrażeń, to polecamy całoroczny tor saneczkowy, na którym można osiągnąć prędkość do 35 km/h oraz wizytę w Muzeum Zabawek. W położonych między Karkonoszami a Górami Izerskimi Piechowicach znajduje się Huta Szkła Kryształowego Julia. Nauczycie się tu ręcznego dmuchania szkła. Warto też odwiedzić Kowary, które leżą między Karkonoszami a Rudawami Janowickimi. Powstał w nich Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska.

Booking.com