UWAGA! Ważne zmiany na górskich szlakach

https://pixabay.com/pl/photos/tatry-gerlach-zima-775272/

Parki Narodowe w górach informują o zmianach, jakie zaszły na ich terenie w ostatnich dniach. Wymagają one szczególnej uwagi i ostrożności. Sprawdź, co Cię czeka na górskich szlakach.

Bieszczadzki Park Narodowy

Ze względu na zły stan techniczny w Bieszczadzkim Parku Narodowym zlikwidowano wiatę odpoczynkową, która była zlokalizowana na wspólnym odcinku szlaku czerwonego i niebieskiego na Przełęczy Goprowskiej. Należy brać również pod uwagę ostrzeżenie GOPR, że pod Tarniczką w rejonie niebieskiego szlaku schodzącego z Przełęczy pod Tarnica, na Przełęcz Goprowską utworzył się duży nawis.

Karkonoski Park Narodowy

Przyrodnicy Karkonoskiego Parku Narodowego zdemontowali barierki przy szlaku letnim, nad krawędzią kotłów. Jako że szlak zimowy jeszcze nie jest dostępny, należy w tym miejscu zachować szczególną ostrożność.

Pokrywa śniegu na Śnieżce wynosi obecnie 63 cm, ale nadal jest go zbyt mało, aby otworzyć zimowe szlaki.

Babiogórski Park Narodowy

W Babiogórskim Parku Narodowym, w poniedziałek, 27 listopada, zamknięto Akademicką Perć. Ze szlaku nie wolno korzystać aż do odwołania.

Park Narodowy Gór Stołowych

W Parku Narodowym Gór Stołowych zamknięto trasę letnią, tym samym nie są pobierane opłaty za wejście na Szczeliniec Wielki i Błędne Skały. Zamknięto przejście przez Piekielną Kuchnię, Piekło, Czyściec, Niebo, a także schody zejściowe. Udostępniona została natomiast trasa zimowa, przez Afrykę, Wraca się wejściem. Zdjęto skrzynki Geocache, nieczynne są toalety, a także górny parking przy Błędnych Skałach.

Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy podał, że na jego terenie, na górskich szlakach

  • Na szlaku pomiędzy Halą Ornak a Przełęczą Iwaniacką są uszkodzone poręcze mostków. Do czasu wymiany należy zachować szczególną ostrożność. 
  • Na odcinku Psia Trawka – Rówień Waksmundzka jest również uszkodzony mostek – istnieje możliwość obejścia.
  • Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego odradzamy działalności taternickiej w tym rejonie. Prosimy również zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem”.

Ponadto od 1 grudnia do końca lutego przyszłego roku przestaje obowiązywać zakaz poruszania się po zmierzchu na terenie parku.

TANAP

TANAP ogłosił, że na Gerlach można wchodzić bez przewodnika. Nowy regulamin ma wejść w życie już w połowie grudnia. Osoby chcące zdobyć szczyt popularnymi drogami Batyżowiecka Próba oraz Wielicka, nie będą musiały w tym celu korzystać już z płatnych usług przewodników. Jest jednak jedno „ale”. Będzie trzeba spełnić konkretne wymogi, tj.:

  • zarejestrować się on-line na stronie TANAP,
  • mieć ze sobą sprzęt do wspinania się,
  • znać dobrze topografię terenu,
  • mieć ukończony i ważny kurs taternicki.
Booking.com