Parki Narodowe w górach informują o zmianach, jakie zaszły na ich terenie w ostatnich dniach. Wymagają one szczególnej uwagi i ostrożności. Sprawdź, co Cię czeka na górskich szlakach.
Ze względu na zły stan techniczny w Bieszczadzkim Parku Narodowym zlikwidowano wiatę odpoczynkową, która była zlokalizowana na wspólnym odcinku szlaku czerwonego i niebieskiego na Przełęczy Goprowskiej. Należy brać również pod uwagę ostrzeżenie GOPR, że pod Tarniczką w rejonie niebieskiego szlaku schodzącego z Przełęczy pod Tarnica, na Przełęcz Goprowską utworzył się duży nawis.
Przyrodnicy Karkonoskiego Parku Narodowego zdemontowali barierki przy szlaku letnim, nad krawędzią kotłów. Jako że szlak zimowy jeszcze nie jest dostępny, należy w tym miejscu zachować szczególną ostrożność.
Pokrywa śniegu na Śnieżce wynosi obecnie 63 cm, ale nadal jest go zbyt mało, aby otworzyć zimowe szlaki.
W Babiogórskim Parku Narodowym, w poniedziałek, 27 listopada, zamknięto Akademicką Perć. Ze szlaku nie wolno korzystać aż do odwołania.
W Parku Narodowym Gór Stołowych zamknięto trasę letnią, tym samym nie są pobierane opłaty za wejście na Szczeliniec Wielki i Błędne Skały. Zamknięto przejście przez Piekielną Kuchnię, Piekło, Czyściec, Niebo, a także schody zejściowe. Udostępniona została natomiast trasa zimowa, przez Afrykę, Wraca się wejściem. Zdjęto skrzynki Geocache, nieczynne są toalety, a także górny parking przy Błędnych Skałach.
Tatrzański Park Narodowy podał, że na jego terenie, na górskich szlakach
Ponadto od 1 grudnia do końca lutego przyszłego roku przestaje obowiązywać zakaz poruszania się po zmierzchu na terenie parku.
TANAP ogłosił, że na Gerlach można wchodzić bez przewodnika. Nowy regulamin ma wejść w życie już w połowie grudnia. Osoby chcące zdobyć szczyt popularnymi drogami Batyżowiecka Próba oraz Wielicka, nie będą musiały w tym celu korzystać już z płatnych usług przewodników. Jest jednak jedno „ale”. Będzie trzeba spełnić konkretne wymogi, tj.: