Via ferraty dla początkujących

Rozpoczynacie swoją przygodę ze wspinaczką? Szukacie łatwych żelaznych perci, na których moglibyście potrenować w majowy weekend? O to nasze propozycje europejskich via ferrat dla początkujących.

Majowy weekend to optymalny czas na pierwszy, wspinaczkowy urlop w tym roku. Jeśli zimą ćwiczyliście na ściankach, to teraz właśnie nadeszła idealna pora, abyście sprawdzili się na prawdziwej skale. Nie warto jednak porywać się od razu na trudne trasy. Wszystko w swoim czasie. Tym bardziej że łatwe via ferraty mogą być równie malownicze i wymagające. Przygotowaliśmy dla Was propozycje tras w różnych zakątkach Europy. Ich stopnie trudności zostały zakwalifikowane do łatwych lub średnio-trudnych.

Kysel Słowacja

Cała trasa liczy niespełna półtora kilometra długości i 170 metrów przewyższenia. Usytuowana jest w Słowackim Raju i biegnie przez wąwóz Kysel. Choć stopień jej trudności zakwalifikowano jako C, to są na niej momenty trudniejsze, choćby ze względu na wychylenia od skały. Występują na niej lina, klamry i podesty. Via ferrata otwarta jest tylko w trakcie sezonu letniego. W maju z niej nie skorzystacie, ale od połowy czerwca zachęcamy Was do tego.

Redovan, Hiszpania

Ta via ferrata usytuowana jest w Sierra de Callosa, w pobliżu Alicante. Ma 700 metrów długości i 90 m wysokości. Dodatkową atrakcją jest oddzielenie od ściany. Znajdziecie tu dwie trasy. Rodzinna oznakowana jako K2, dedykowana jest również dzieciom. Posiada liny, mosty, drabinki. Druga to K4. Jest o połowę krótsza, aczkolwiek dostarcza wielu wrażeń, między innymi przez most znajdujący się 135 m nad ziemią. Ta trasa jest trasą dla zaawansowanych wspinaczy.

Migaren, Norwegia

To bardzo malownicza via ferrata i z pewnością nie pożałujecie, jeśli się na nią wybierzecie. Trasa wspinaczkowa przebiega wzdłuż zbocza góry i przechodzi przez wodospad. Via ferrata ma 400 metrów. Na trasie są śruby i kotwice. Szlak znajduje się w Geoparku Magma, który wpisany jest na listę geoparków UNESCO.

Alpspitze, Bawaria, Niemcy

Wysokość Alspitze to 2628 m n.p.m. Na szczycie znajduje się krzyż, który zachęca do podjęcia próby wspinaczki. Via ferrata nie jest trudna technicznie. Określona została jako A/B. Na trasie znajdują się liczne liny i klamry. Są też drabinki. Z pewnością poradzą sobie na niej również dzieci. Długość trasy to 4,5 km, przewyższenia to 617 m.

Hluboka, Czechy

Znajduje się w Dolinie Wełtawy. Część A ma poziom trudności B/C, jej długość wynosi 150 m. Przygotowano ją tak, aby mogły z niej korzystać również dzieci. Część B ma 400 metrów, poziom trudności to C/D. W zeszłym roku otwarto również część C, która ma 170 m, jej stopień trudności to B. Wszystkie trzy odcinki znajdują się nad rzeką.

Klettersteig Brunnistockli, Szwajcaria

Jest to via ferrata K2. Mogą korzystać z niej również dzieci. Punktem wyjścia jest górna stacja wyciągu krzesełkowego Brunni. Przewyższenia wynoszą 200 m. Charakteryzuje się dwoma wiszącymi mostami.

Lac de la Rosiere, Francja

Przygotowana jest tak, aby mogły z niej korzystać również dzieci. Jej długość wynosi niespełna 1,5 km, a przewyższenie 80 m. Na trasie są drabinki oraz 80. metrowy, nepalski most nad jeziorem.

Du Parc Thermal, Francja

Odcinek w pierwszej sekcji (dolna część via ferraty) jest najłatwiejszy, przeznaczony dla osób średnio-zaawansowanych. Kolejne dwie sekcje zaliczono, jako trudną i bardzo trudną. Znajdują się na nich nepalskie mosty, kładka z bali, most linowy oraz belki. Trasa przecina wąwóz, jest z widokami na wodospady. Niestety, jeśli jesteś całkowitym nowicjuszem we wspinaczce, nie powinieneś zaczynać od tej via ferraty.

Val di Scala, Włochy

Długość tej via ferraty to 2,4 km. Wysokość maksymalna to 1004 m. Różnicę wysokości via ferraty wyliczono  na 200 m. Jak określają zawodowcy, to prawdopodobnie najłatwiejsza via ferrata w Trentino, jak również nowoczesna pod względem wspomagania.

Booking.com