W górach nastała prawdziwa zima. Pokrywa śnieżna wynosi nawet 42 cm

https://pixabay.com/pl/photos/tatry-polska-g%C3%B3ry-krajobraz-1124948/

W polskich górach nastała prawdziwa zima. Wyruszając na szlaki, należy wziąć pod uwagę oblodzenia, wiatr i temperaturę poniżej zera. Grubość pokrywy śnieżnej osiągnęła nawet 42 cm. Zagrożenie lawinowe jest wprawdzie niskie, ale bez raków w Tatry Wysokie nie należy wychodzić.

Karkonosze

Śnieg i lód jest na szlakach. Bądźcie ostrożni” – poinformowali dziś rano pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Na szlakach uważać trzeba jednak już od kilku dni. W ostatni weekend temperatura odczuwalna na szczycie Śnieżki wynosiła – 10 stopni Celsjusza, pomimo iż termometry wskazywały tylko -2,2 stopnie. Ponadto ograniczona była widoczność.

Pomimo iż letnie szlaki w Karkonoszach są nadal czynne, to KPN już ostrzegło, że w każdej chwili może się to zmienić. Zostaną bowiem zamknięte w momencie wydania przez GOPR komunikatu o zagrożeniu lawinowym.

Prawie podwoiła się ostatniej doby grubość pokrywy śniegu w Karkonoszach. Na Śnieżce jest 21 cm, a najwyższy szczyt Sudetów zwykle nie ma najgrubszej pokrywy w paśmie. Według wyliczeń Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – IMGW PIB w śniegu zdeponowane są na szczycie na każdym metrze kwadratowym 73 litry wody” – opisali sytuację w Karkonoszach przyrodnicy KPN.

Dziś o 6 rano na Śnieżce odnotowano -6,3 stopni.

Tatry

Trochę cieplej było natomiast w Zakopane. Tu zaobserwowano w tym samym czasie temperaturę -4,1 stopnia. Dużo zimniej natomiast było na Kasprowym Wierchu, bo ponad -8 stopni Celsjusza. Na szlakach leży sporo śniegu, zaczynają się też w niektórych miejscach tworzyć poduszki. Pokrywa śniegu wynosi w niektórych miejscach nawet 42 cm. Im wyżej, tym jest grubsza. TOPR od wysokości 1600 m ogłosił zagrożenie lawinowe 1 stopnia. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Małe i średnie lawiny na stromych stokach może wywołać natomiast duże obciążenie.

W niektórych miejscach mogą występować niewielkie poduchy nawianego śniegu, które należy omijać. Ze względu na zmieniający się kierunek wiatru taka sytuacja może mieć miejsce na wszystkich wystawach względem kierunków świata. Wraz ze wzrostem prędkości wiatru w ciągu dnia obszar gdzie będzie odkładany śnieg może się rozszerzać” – skomentował ratownik dyżurny TOPR sytuację w Tatrach.

Śnieg nie tylko na Kasprowym

W Babiogórskim Parku Narodowym śnieg na szlakach jest wprawdzie zauważalny, ale jest go tylko cienka warstwa. Mimo to należy uważać, gdyż jest ślisko. IMGW na Śnieżce oszacowało pokrywę śnieżną na 21 cm, w Tatrach do 42 cm, a w Beskidzie Niskim do 8 cm.

Booking.com