Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia odnośnie porywistych wiatrów w polskich górach. TOPR wprowadził 3 stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach, a parki narodowe w górach informują o zwisach i dużych pokrywach śnieżnych. Planując ten weekend spędzić w górach, zachowaj rozwagę.
IMGW zapowiada znaczne pogorszenie się pogody w polskich górach w ten weekend. Choć temperatury mają być nawet dodatnie, to silny i porywisty wiatr z pewnością będzie znacząco utrudniał trekkingi.
W sobotę w Sudetach, powyżej 1200 m n.p.m., synoptycy przewidują temperatury od -2 do 1 stopnia Celsjusza. Przewidywana prędkość wiatru to od 70 do 100 km/h, a w porywach nawet do 140 km/h. W niedzielę zaś temperatura nie powinna przekroczyć 0 stopni, a prognozowana prędkość wiatru ma wynosić od 85 do 100 km/h, w nocy zaś ma się ona zwiększyć do 115 km/h.
W Beskidach sobotnia temperatura może osiągnąć nawet 3 stopnie Celsjusza, w Tatrach zaś będzie wynosić -2 stopnie. Przewidywana prędkość wiatru ma osiągać między 55 a 65 km/h, aczkolwiek w porywach może dojść nawet do 120 km/h. W niedzielę wiatr ma się uspokoić, a maksymalna jego prędkość osiągać do 65 km/h.
Ze względu na silny wiatr halny w Tatrach, a także na wzrost temperatury, co niekorzystnie wpływa na stabilność pokrywy śnieżnej w górach, TOPR wprowadził 3 stopień zagrożenia lawinowego powyżej 1700 m n.p.m. Do tej wysokości panuje 2 stopień, aczkolwiek TOPR informuje „Do wysokości ok. 1700m śnieg mokry ,,ciężki,, przepadający. Powyżej górnej granicy należy spodziewać się świeżych depozytów przewianego śniegu we wszystkich formacjach wklęsłych oraz na rozległych polach śnieżnych”. Według prognoz ratowników sytuacja ta utrzyma się także w niedzielę.
Na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego większość szlaków jest przetarta. Wyjątkiem jest trasa Przełęcz Goprowska–Halicz–Rozsypaniec–Przełęcz Bukowska. Pokrywa śnieżna w większości miejsc ma grubość 30 cm, w nawianych zaś nawet 160 cm. Szlaki są zamarznięte.
Jak podaje Tatrzański Park Narodowy, na jego terenie pokrywa śnieżna jest bardzo zróżnicowana. Rankiem należy spodziewać się twardego i zmrożonego śniegu na szlakach. W partiach graniowych oprócz wiatru występuje również niski pułap chmur. TPN ostrzega, że należy uważać na łamiące się pod naporem śniegu gałęzie drzew. Natomiast trekking w górach obecnie wymaga dużego doświadczenia.
Na pienińskich szlakach jest ślisko, występują oblodzenia, a pokrywa śnieżna sięga nawet 50 cm. Należy uważać na okiść i łamiące się gałęzie drzew pod naporem śniegu.
W Parku Narodowym Gór Stołowych wszystkie szlaki są od 13 lutego otwarte, ale jego władze ostrzegają, że turyści wchodzą tu na własną odpowiedzialność.
W Karkonoszach wystąpiło załamanie pogody, wprowadzono 2 stopień zagrożenia lawinowego. Władze KPN ostrzegają, że na terenie parku należy spodziewać się silnego wiatru, krupy śnieżnej i śniegu. Na karkonoskiej wierzchowinie przewiduje się wiatr wiejący z prędkością do 140 km/h, a na Śnieżce nawet do 170 km/h.