W Tatrach lawinowa 3

Po kilku dniach najwyższego stopnia lawinowego zagrożenia lawinowego, TOPR ogłosiła w Tatrach lawinową 3. Nadal nie otwarto części szlaków. 

Ostatnie dni w Tatrach były dramatyczne. Ogłoszony był 4, najwyższy stopień lawinowy. Cały obszar Tatr został zamknięty dla ruchu turystycznego.

Obecnie mamy w Tatrach lawinową 3, czyli występuje znaczne zagrożenie zejściem lawiny. TOPR komentuje sytuację w górach:

Na całym obszarze Tatr sytuacja lawinowa nadal niekorzystna, na wszystkich wystawach ujętych w komunikacie niezależnie od wysokości zalegają bardzo duże depozyty nawianego śniegu które mogą powodować samoistne zejście lawin dużych oraz bardzo dużych rozmiarów. Należy brać pod uwagę zasięg lawin z wyżej położonych stoków. Droga do Morskiego Oka oraz szlak Doliną Roztoki zamknięte do odwołania”.

Pomimo, iz stopień zagrożenia lawinowego zmalał, to TPN nadal nie zaleca trekkingów ani wspinaczek po tym regionie gór. Jak podaje, na wszystkich szlakach występuje gruba, nieprzetarta warstwa śniegu. Są głębokie zaspy, a na graniach nawisy śnieżne.

Nadal pozostają zamknięte szlaki z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka oraz z Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów.

TOPR poinformował także, że zamknięte pozostają niektóre szlaki narciarskie w okolicach Kasprowego Wierchu. Na pozostałych należy ściśle trzymać się wytyczonych tras i z nich nie zbaczać. Zamknięte szlaki narciarskie to:

  • Szlak narciarski prowadzący tzw. „górnymi padakami” tj. odcinek między dolnym łącznikiem prowadzącym z Doliny Kondratowej do Doliny Goryczkowej, a wylotem Doliny Świńskiej (w obu kierunkach).

  • Szlak narciarski prowadzący przez Żleb Marcinowskich tj. z Polany Kondratowej do wylotu Doliny Świńskiej (w obu kierunkach)”.
Booking.com