W Polsce utworzono 23 parki narodowe. Dziewięć z nich znajduje się w górach, jeden w Górach Świętokrzyskich, dwa w Sudetach i sześć w Karpatach. Największy ulokowany jest w Bieszczadach, a najmniejszy w Pieninach. Udowadniamy, że wszystkie są wyjątkowe i warto je zwiedzić na rowerze lub podczas trekkingu.
Poniżej znajdziesz niezbędne informacje praktyczne. Dowiesz się, gdzie się wspinać, gdzie uprawiać turystykę pieszą, a gdzie rowerową lub konną.
Utworzony został w połowie XX wieku. Jedną z największych tutejszych atrakcji przyrodniczych jest Puszcza Jodłowa, o której w swych utworach pisał Stefan Żeromski. Jest to jodłowy bór mieszany, który jako zbiorowisko endemiczne, w Europie występuje tylko w tym miejscu.
Dość charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich jest także zróżnicowanie skał. Większość z nich pochodzi z paleozoiku i ma ponad 500 milionów lat. Będąc w Parku Świętokrzyskim nie można pominąć trekkingu na Łysą Skałę oraz wędrówki na skarpę Zapusty. Warto zobaczyć także gołoborza, czyli tereny bezleśne, na których występują piaskowce kwarcytowe.
Utworzony na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Udostępnione są w nim obszary do wspinaczki skałkowej. Są to:
Koszt pozwolenia jednodniowego na wspinaczkę to 20 zł, rocznego 50 zł.
Ponadto w parku znajduje się 6 szlaków rowerowych, 11 szlaków pieszych (czerwony, żółty, 3 zielone i 6 niebieskich), a zimą trasy narciarstwa biegowego.
Utworzony został pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Charakteryzuje się przede wszystkim zróżnicowaniem geomorfologicznym i terenu. Występują tu skały nawet sprzed 500 milionów lat. Ponadto wyróżniono w nich aż 230 minerałów. Oprócz licznych szlaków stworzono tu też ścieżki edukacyjne, punkty widokowe i schroniska. Podczas trekkingu szczególną uwagę warto zwrócić na tutejsze gołoborza oraz Kotły Polodowcowe. Stworzone zostały szlaki piesze liczące w sumie 112 kilometrów, rowerowe oraz nartostrady czynne zimą, o łącznej długości 17 km.
Utworzony w 1932 roku. Obecnie udostępnionych turystom jest 11 szlaków pieszych: 2 niebieskie, 2 żółte, 2 czerwone i 5 zielonych, jak również 2 szlaki rowerowe (zielony i czerwony), 5 szlaków dla osób niepełnosprawnych (niebieski, czerwony, żółty i 2 zielone), szlak wodny w Przełomie Dunajca oraz zimą szlaki narciarskie.
Niewątpliwą atrakcją w tym miejscu oprócz trekkingu i górskiej jazdy rowerowej jest spływ Dunajcem. Jego formy to spływ pontonem lub kajakiem, własnym sprzętem pływającym oraz tradycyjnymi łodziami flisackimi. Warto tu także zwiedzić ruiny Zamku Czorsztyn oraz Zamku Pieniny.
Powstał w połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Występuje tu duże zróżnicowanie terenu i tak zwana piętrowość klimatu.
Oprócz narciarstwa, turystyki pieszej i rowerowej można tu uprawiać również taternictwo jaskiniowe oraz powierzchniowe. Wspinać się można w rejonach Morskiego Oka, Hali Gąsienicowej, Doliny Pięciu Stawów Polskich wraz z Dolinką Buczynową. Udostępnione są również skałki na zachodniej ścianie bramy skalnej u wylotu Doliny Lejowej, na skale Ściana nad Dziurą oraz na skale w żlebie Jaroniec. W przypadku eksploracji jaskiń to jest ich udostępnionych kilkadziesiąt, a tym samym są to trasy o łącznej długości prawie 58 km.
Utworzony został w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Zajmuje trzecie miejsce pod względem wielkości wszystkich parków narodowych. Jedna z jego gór – Opołonek (1028 m n.p.m.) jest najbardziej wysuniętym punktem Polski na południe. Ponadto znajduje się tu sześć szczytów, których wysokość przekracza 1300 m n.p.m.
Łączna długość szlaków pieszych w parku wynosi 120 km, rowerowych 75 km. Wytyczonych jest także 80 km szlaków konnych i ok. 120 km ścieżek przyrodniczych.
Park został utworzony w 1954 roku. Ze względu na swą szatę florystyczną Babia Góra nazywana jest Królową Beskidów. Najwyższy szczyt na terenie Parku to Diablak (Babia Góra). Jego wysokość wynosi 1725 m n.p.m. Wchodzi w skład Korony Gór Polski. Występuje tu duże zróżnicowanie klimatu oraz roślinności. Oprócz Diablaka warto zdobyć także Gówniaka (1671 m n.p.m.), Kępę (1520 m n.p.m.), Cyl (1517 m n.p.m.) oraz Sokolicę (1367 m n.p.m.). Na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego wytyczonych zostało 11 szlaków turystycznych, w tym 2 żółte, 5 zielonych, 1 czerwony, 1 czarny oraz 2 niebieskie, jak również trzy szlaki narciarskie.
Powstał w 1981 roku. Jedną z największych atrakcji jest tu Puszcza Karpacka. Turystom udostępniono sieć szlaków pieszych oraz spacerowych, 8 szlaków rowerowych, 10 ścieżek edukacyjnych, a także 8 szlaków konnych oraz możliwość uprawiania narciarstwa zimą. Na 25 polanach znajdują się punkty widokowe pozwalające ocenić panoramę GPN.
Powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Turyści mają tu do swej dyspozycji 10 szlaków pieszych, w tym 1 czerwony, 2 niebieskie, 1 czarny, 1 zielony, 5 żółtych, 11 szlaków rowerowych: 2 czerwone, 3 zielone, 2 żółte i 3 niebieskie, 1 szlak konny. Jest tu również 6 ścieżek przyrodniczych. Będąc w Magurskim Parku Narodowym, koniecznie trzeba pokonać 113 kilometrowy Szlak Architektury Drewnianej, na którym znajdują się drewniane cerkwie.
Niewątpliwą atrakcją są tu pozostałości grodziska w Brzezowej, które szacuje się, że powstało w IX lub X wieku, a także cerkiew w Krempnej i liczne kapliczki. Dość ciekawym obiektem dla miłośników zabytków będzie kamienny kościółek w Hucie Polańskiej.