prorock

Wąwóz Homole odznaczono Złotą Pinezką

Koniec zeszłego roku okazał się pomyślny dla Pienin. Zaraz po świętach Bożego Narodzenia, Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska wręczyła przyznaną Rezerwatowi Wąwóz Homole “Złotą Pinezkę”. To prestiżowa nagroda GOOGLE, która wyróżnia najwyżej oceniane miejsca w naszym kraju.

Złote Pinezki to jedno z prestiżowych wyróżnień w świecie polskiej turystyki. Jak podaje Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, to nagroda dla najlepiej ocenianych miejsc w Polsce. Przyznawana jest na podstawie tysięcy opinii z pierwszej ręki, które użytkownicy Map Google publikują każdego dnia. Jednym z zeszłorocznych laureatów Złotych Pinezek został Rezerwat Wąwóz Homole. Pokonał on 1499 innych rezerwatów. Tym samym “stając” na ich czele. Uroczyste przekazanie Złotej Pinezki nastąpiło 27 grudnia 2023 roku z rąk Pani Małgorzaty Mordarskiej-Dudy, pełniącej funkcję Regionalnego Konserwatora Przyrody, a także Zastępcy Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska,

Rezerwat Wąwóz Homole został utworzony w 1963 roku. Obejmuje wąwóz skalny, którego dnem płynie potok Kamionka, schodzący do doliny Grajcarka. Celem ochrony w formie rezerwatu jest zachowanie wąwozu skalnego w Małych Pieninach, odznaczającego się wyjątkowo pięknym krajobrazem i zawierającego liczne osobliwości przyrody żywej i nieożywionej. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na terenie Nadleśnictwa Krościenko” – podkreśla funkcję tego miejsca Nadleśnictwo Krościenko.

Wąwóz Homole jest jednym ze sztandarowych miejsc Pienin. Wielu turystów uważa, że nie można być w tym paśmie górskim i nie wybrać się do tego malowniczego miejsca. Jest to kanion, który liczy 800 metrów długości. Jego ściany zaś sięgają nawet do 120 m wysokości. W momencie, gdy stał się rezerwatem, leśnicy zadbali o jego roślinność. Dlatego dziś rośnie tu licznie m.in. buczyna, jesion wyniosły, jarzębina, świerk pospolity i jałowce. Ponadto można tu też podziwiać aż 9 gatunków roślin chronionych, np. bluszcz i cis pospolity. Podczas spaceru dość często też spotyka się puchacza, sokoła, salamandrę plamistą, czy choćby pliszkę górską.

Źródło. Nadleśnictwo Krościenko, Złote Pinezki, ZPKWM

Booking.com