Wędrujesz w Tatrach? Wybierasz się na Rysy? Zachowaj szczególną ostrożność

https://pixabay.com/pl/photos/krajobraz-natura-g%C3%B3ra-tatry-7258771/

Obecnie warunki w Tatrach nie są korzystne na długie i ambitne trekkingi. Opady deszczu spowodowały, że na szlakach jest ślisko, występują kałuże i błoto. Należy zachować szczególną ostrożność, a przed wyjściem w góry sprawdzać komunikaty meteorologiczne.

TPN poinformował, że w Tatrach na szlakach panują utrudnione warunki trekkingowe. Spowodowane zostały one opadami deszczu. Na szlakach jest mokro i ślisko, a w odcinkach leśnych dodatkowo występują kałuże oraz błoto. Ponadto podkreślono, aby szczególną ostrożność zachować przy Stawkach Staszica oraz poniżej Buli pod Rysami. Tam podobno leżą jeszcze płaty śniegu. Wprawdzie według podanych informacji, nie są one duże, ale grożą poślizgnięciem się i niebezpiecznym upadkiem.

Zła sytuacja meteorologiczna utrudniła również pracę TOPR. Dyspozytor wczoraj (wtorek, 1 sierpnia) dwukrotnie musiał zorganizować wieloosobowe wyprawy do turystów, którzy potrzebowali pomocy. Jak podali ratownicy, silny wiatr i załamanie pogody nie pozwoliło na skorzystanie ze śmigłowca. 20 ratowników górskich zostało wysłanych do turysty, który znajdował się w okolicy wierzchołka Kościelca. Poszkodowany złamał nogę. W kolejnej wyprawie wzięło udział 10 ratowników. Pomogli turystce z urazem stawu skokowego. Oczekiwała na TOPR w rejonie Świstówki Roztockiej.

Booking.com