Wielkie sprzątanie Doliny Yosemite – zebrano prawie 5 ton śmieci!

Wielkie sprzątanie Doliny Yosemite; fot. Yosemite Climbing Association

Na koniec lata w amerykańskiej Dolinie Yosemite, będącej swoistą mekką wspinania wielkościanowego, tradycyjnie już odbyła się wielka akcja jej sprzątania, w której udział wzięło ponad 1300 ochotników. W tym roku to wydarzenie, wpisane już na stałe do kalendarza Parku Narodowego Yosemite, miało miejsce po raz dwudziesty. Jubileuszowa edycja okazała się być rekordową – jak raportują strażnicy Parku, czyli tzw. Rangersi, z dna doliny oraz okalających jej szlaków udało się zebrać i usunąć ponad 10 tysięcy funtów (prawie pięć ton) śmieci!

Strażnicy Parku wspólnie z wolontariuszami sprzątali Dolinę Yosemite przez cztery dni: akcja oficjalnie wystartowała w środę, 20 września o 8:00 miejscowego czasu i zakończyła się w niedzielę, 24 września o 17:00.

Wydarzeniu towarzyszyły codzienne wieczorne prelekcje gości specjalnych i spotkania integracyjne, ale oczywiście najważniejszym punktem programu było to, co działo się w ciągu dnia, czyli przeczesywanie doliny w poszukiwaniu śmieci. O te nie było trudno – jak relacjonuje jeden z Rangersów, Cameron King:

„Pod Half Dome (jedną z najsłynniejszych formacji skalnych w całej dolinie – przyp. red.) można znaleźć miejsce, do którego stacza się większość przedmiotów i śmieci gubionych bądź celowo wyrzucanych przez wspinaczy. Wygląda jak wielkie wysypisko śmieci”

Kolejny strażnik, Jonah Durham, opowiedział o najbardziej osobliwych znaleziskach – oprócz butelek, kart kredytowych, czapek i lekarstw znajdywano również aparaty fotograficzne, a nawet… spray odstraszający niedźwiedzie. Na tym lista się nie kończy – Durham wspomina również o pierścionkach zaręczynowych oraz telefonie, który Rangersi podłączyli do prądu i po naładowaniu udało im się zlokalizować właściciela, celem zwrócenia zguby.

Wielkie sprzątanie Doliny Yosemite; fot. Yosemite Climbing Association

Ken Yager, stojący na czele organizacji Yosemite Climbing Association, dbającej o ochronę wspinaczkowego dziedzictwa doliny i edukację odwiedzających, podziękował wszystkim zaangażowanym i zapowiedział, że wydarzenie będzie miało miejsce również w przyszłym roku, tradycyjnie na koniec lata.

Źródło: gripped.com

Booking.com