prorock

Wysoka Kopa – najwyższy szczyt Gór Izerskich

Wprawdzie szczyt Wysokiej Kopy jest niedostępny dla turystów, ale już sama droga do wiatki turystycznej i rogacza na GSS pod nim, z pewnością zapewni Wam wiele wrażeń. Góry Izerskie zapewniają bowiem liczne atrakcje przyrodnicze.

Wysoka Kopa – to musisz wiedzieć

Wysoka Kopa to jeden ze szczytów Korony Gór Polski. Położony jest w Górach Izerskich i ma 1126 m n.p.m. wysokości. Dzięki temu Wysoka Kopa jest najwyższym szczytem tego pasma górskiego. Obecnie nie ma możliwości wejścia na sam wierzchołek góry. Został on bowiem wyłączony z ruchu turystycznego ze względu na ochronę cietrzewi. Jak podaje Klub Zdobywców KGP, rogacz oraz skrzynka z pieczątką do książeczki KGP znajdują się 400 m od wiatki turystycznej, na odcinku Głównego Szlaku Sudeckiego.

Wysoka Kopa – tak wejdziesz na szczyt

Ze względu na to, że szczyt został wyłączony z ruchu turystycznego, przedstawiamy trasy prowadzące do Pod Wysoką Kopą (1105 m n.p.m.) na podstawie mapa-turystyczna.pl).

Chatka Górzystów-Pod Wysoką Kopą

W tym przypadku dystans do pokonania liczy 6,4 km, przy 306 m sumy podejść i 45 m sumy zejść. Można go pokonać w około 2 godziny. Z Chatki na Rozdroże pod Kopą prowadzi szlak żółty, a tam należy go zmienić na czerwony.

Przecznica-Pod Wysoką Kopą

Trasa liczy 17,5 km, 761 m sumy podejść i 212 m sumy zejść. Czas przejścia szacuje się na 5:45 h. Z Przecznicy do Rozdroża Izerskiego należy iść żółtym szlakiem przez Źródło św. Wolfganga oraz Rozdroże pod Świerkowcem. Na Rozdrożu Izerskim zmieńcie szlak na kolor zielony, który przez Rozdroże pod Zwaliskiem doprowadzi Was do Rozdroża pod Izerskimi Garbami. Stamtąd dalej należy iść czerwonym szlakiem turystycznym.

Schronisko Na Stoku Izerskim-Pod Wysoką Kopą

Ze schroniska do Pod Wysoką Kopą prowadzi cały czas szlak czerwony. Punkty charakterystyczne występujące na trasie to Łącznik (1059 m n.p.m.), Polana Izerska (963 m n.p.m.), Odejście Białej Drogi (968 m n.p.m.), Rozdroże pod Kopą (999 m n.p.m.). Czas przejść to 3,5 godziny, dystans do pokonania liczy zaś niewiele ponad 12 km, suma podejść 262 m, a zejść 220 m.

Schronisko Orle-Pod Wysoką Kopą

Ze schroniska podążajcie szlakiem czerwonym do Dziczy Jar (846 m n.p.m.). Tam zmieńcie go na niebieski, który przez Rozdroże pod Cichą Równią poprowadzi Was do Rozdroża pod Izerskimi Garbami. Wówczas szlakiem czerwonym dojdziecie do celu. Czas przejścia to ok. 3,5 godziny. Długość trasy liczy 11,4 km, suma podejść 328 m, a zejść 50 m.

Szklarska Poręba-Pod Wysoką Kopą

Ze Szklarskiej Poręby możecie pójść w dwojaki sposób. Pierwszy to trekking cały czas czerwonym szlakiem turystycznym. Trasa liczy wówczas 9 km, suma podejść 579 m, a zejść 143 m. Punkty charakterystyczne na trasie to Rozdroże pod Wysokim Kamieniem (769 m n.p.m.), Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.), Rozdroże pod Zwaliskiem (1002 m n.p.m.), Rozdroże pod Izerskimi Garbami (993 m n.p.m.).

Druga opcja to wyjść ze Szklarskiej Poręby niebieskim szlakiem turystycznym prowadzącym do Rozdroża pod Izerskimi Garbami (przez skrzyżowanie w Szklarskiej Porębie i Rozdroże pod Zwaliskiem). Następnie zmienić go tam na szlak czerwony. Ta trasa jest tylko 100 m krótsza od pierwszej. Suma podejść na niej wynosi 500 m, a zejść 73 m. Czas przejść w obu przypadkach to niewiele ponad 3 godziny.

Jakuszyce-Pod Wysoką Kopą

Z Jakuszyc dojdziecie do celu w 2 godziny. Dystans, jaki musicie pokonać to 6,3 km, suma podejść 237 m, a zejść 29 m. Do Rozdroża pod Izerskimi Garbami prowadzi przez Rozdroże pod Cichą Równią szlak zielony. Na Rozdrożu pod Izerskimi Garbami należy go zmienić na czerwony.

Piechowice-Pod Wysoką Kopą

Z Piechowic do Wysokiego Kamienia należy podążać żółtym szlakiem turystycznym, a następnie zmienić go na czerwony. Punkty charakterystyczne na całej trasie to Przy Zbójeckich Skałach (686 m n.p.m.), Zakręt Śmierci (787 m n.p.m.), Wysoki Kamień, Rozdroże pod Zwaliskiem, Rozdroże pod Izerskimi Garbami. Czas przejścia szacuje się na około 5 godzin. Długość trasy to 13,7 km. Suma podejść na niej wynosi 856 m, a zejść 154 m.

Świeradów-Zdrój-Pod Wysoką Kopą

To trasa licząca niespełna 11 km, 652 m sumy podejść i 86 m sumy zejść. Do Polany Izerskiej należy iść niebieskim szlakiem turystycznym i tam go zmienić na kolor czerwony. Czas przejścia szacuje się na niecałe 4 godziny. Charakterystyczne punkty po drodze to Polana Izerska, Odejście Białej Drogi oraz Rozdroże pod Kopą.

Wysoka Kopa – to warto zobaczyć

Poniżej przedstawiamy Wam nasze „must see”, których nie można pominąć podczas zdobywania Wysokiej Kopy.

Szklarska Poręba

Wszystkich atrakcji Szklarskiej Poręby nie sposób wymienić, miejscowość ta bowiem słynie z pięknych walorów krajoznawczych. Dlatego koniecznie wyruszając z tego miasta na Wysoka Kopę, w pierwszej kolejności zobaczcie Chybotka, Krzywe Baszty i Wysoki Kamień. Jak głoszą legendy, pod Chybotkiem znajduje się jaskinia, w której ukryto skarb. Krzywe Baszty są grupą skał, których wysokość osiąga 18 m. To świetne miejsce dla miłośników wspinaczki. Na jednej ze ścian znajdziecie też małą jaskinię. Na szczycie Wysoki Kamień znajduje schronisko i punkt widokowy. Możecie z niego podziwiać panoramę zarówno Gór Izerskich, jak i Karkonoszy, czy choćby Gór Kaczawskich. Kopalnia Kwarcu Stanisław w Szklarskiej Porębie to kolejne miejsce warte uwagi. Podobno jest to najwyżej położony kamieniołom w Polsce. Usytuowany jest bowiem na wysokości 1050 m n.p.m. Stanisław jest kopalnią odkrywkową, która słynie z wydobycia kwarcu mlecznego i różowego. Można do niego dojść zarówno pieszo, jak i dojechać na rowerze.

Już sama forma budowy kamiennej Starej Chaty Walońskiej przyprawia o zachwyt. W środku zaś znajduje się muzeum kamieni i minerałów pochodzących z gór sudeckich. Musicie jednak wiedzieć, że wnętrze chaty nie jest pospolite. Odniesiecie wrażenie, jakbyście chodzili po kamiennych korytarzach piwnic zamkowych.

Kościoła Wang chyba nie musimy Wam zachwalać. To prawdopodobnie najstarsza drewniana świątynia w Polsce i z pewnością jedna z czołowych atrakcji Szklarskiej Poręby, o której nie należy zapominać.

Jakuszyce

Jeśli będziecie zdobywać Wysoką Kopę z Jakuszyc to koniecznie zimą. Jest tu bowiem wiele tras narciarskich biegowych, a tym samym Ośrodek Narciarstwa Biegowego. Latem warto zaś wybrać się tu na wycieczki rowerowe. Główną atrakcją Jakuszyc jest przejażdżka Koleją Izerską.

Zwalisko

Zwalisko to wzniesienie, na którym znajduje grupa niewielkich skałek, które przed wojną były pod ochroną. Ich nazwy Skarbki, Wieczorny Zamek oraz Skalna Brama. Warto tu zajść, jeśli będziecie w Kopalni Kwarcu Stanisław, gdyż jest ona położna w pobliżu.

Hala Izerska

Ponoć to nie Suwałki, a Hala Izerska (dawniej Izerska Łąka) jest najzimniejszym miejscem w Polsce. Jak jest naprawdę, sprawdźcie koniecznie sami. Śnieg można spotkać tu nawet w maju, a i zdarzało się, że latem odnotowano w tym miejscu temperaturę powietrza poniżej 0 stopni Celsjusza. Nie zapomnijcie zatem zabrać ciepłego swetra, nawet jeśli będziecie zdobywać Wysoką Kopę w lipcu. Na Hali Izerskiej znajduje się schronisko Chatka Górzystów. Warunki w niej panują, można rzec spartańskie, ale podają w niej pyszne naleśniki.

Świeradów-Zdrój

Najważniejszymi atrakcjami w Świeradowie-Zdroju są:

  • Wodospad Kwisa – pomimo iż nie jest on naturalnym tworem, to z pewnością jest bardzo malowniczym miejscem. Doceniają je w dużej mierze „Morsy”, które zimą korzystają tu z kąpieli.
  • Park Zdrojowy – wraz z Domem Zdrojowym, sztuczną grotą, szwajcarską willą i Łazienkami Leopolda.
  • Czarci Młyn – w tym miejscu przeniesiecie się do roku 1890 i poznacie tajemnice wyrabiania w tamtych czasach mąki. Zobaczycie też, jak wygląda zabytkowy już piec do pieczenia chleba.
  • Pijalnie wody mineralnej – Pijalnia wody radoczynnej na ul. Sienkiewicza 15, Źródło Jan ul. Sanatoryjna 48, Źródełka Wody Mineralnej-poidełka ul. Zdrojowa.
  • Izerski punkt grawitacyjny – ponoć w tym miejscu nawet, jak zatrzymacie auto, to ono samo ruszy pod górę. Punkt znajduje się na ulicy Strażackiej.
  • Piernikowe Drzewo Spełnionych Życzeń – to brzoskwinia, która według tutejszych mieszkańców ma czarodziejską moc. Jeśli macie cele, na których osiągnięciu Wam zależy, musicie je wypisać na kartce, a następnie bardzo delikatnie zawiesić je na gałęzi Piernikowego Drzewa.
Piechowice

Największą atrakcja Piechowic jest kilkunastometrowy Skalny Tunel. Znajduje się on na ulicy Sudeckiej, w drodze do Michałowic. Wykuto go w latach 20. ubiegłego wieku.

Booking.com