prorock

Yannick Glatthard i Simon Wahli pobili rekord prędkości na grani Salbitschijen

https://pixabay.com/pl/photos/g%C3%B3ry-wspinacz-salbit-886/

Wspinacze ze Szwajcarii Yannick Glatthard i Simon Wahli pobili rekord prędkości na grani Salbitschijen. Ich czas wyniósł 5 godzin i 53 minuty.

Yannick Glatthard i Simon Wahli wspięli się na tak zwaną Trylogię Salbit, czyli trzy grzbiety Salbitschijen w 5 godzin i 53 minuty. Ustanowili tym samym nowy rekord prędkościowy, pokonując swego poprzednika o ponad 3 godziny. Czas Daniego Arnolda z lipca wynosił bowiem 9 h 36 minut. Ustanowienie nowego rekordu nie było łatwe, gdyż granie mają razem 1500 m przewyższeń. Nie każdy jest też w stanie wspiąć się na nie wszystkie jednego dnia. Wymaga to ogromnego samozaparcia, dobrej kondycji i wytrzymałości.

Rekord czasowy to nie jedyny sukces wspinaczy. Zostali też pierwszą grupą linową, której udało się pokonać zachodnią grań w czasie nieprzekraczającym dwóch godzin. Ich czas w tym przypadku to 1 godzina i 52 minuty.

Yannick Glatthard i Simon Wahli przemierzali w konwoju trasę identyczną, jak Dani Arnold. Po dotarciu na pierwszą igłę szczytową od razu udali się do siodła Zahnscharte i na drugą grań. Wschodnią grań pokonali zaś bez liny. Skorzystali z niej tylko na najtrudniejszym odcinku. W schronisku mężczyźni zameldowali się o 13.48, wyszli zaś z niego o 7.55.

Źródło: Planetmountain

Booking.com