Za chwilę rozpocznie się Redyk w Szczawnicy. Ulicami miasta przejdą liczne stada owiec

Rozpoczyna się Redyk w Szczawnicy. Ulicami miasta przejdą tysiące owiec prowadzone przez baców. To jedno z najważniejszych świąt góralskich w Pieninach. Nie może Cię na nim zabraknąć.

Redyk to spęd owiec. Wiosną zwierzęta pasterskie prowadzone są na hale, gdzie trwa ich wypas aż do później jesieni, kiedy to wracają do swych zagród. Oficjalnie Redyk Jesienny kończy się wraz ze świętem św. Michała Archanioła, czyli 29 września. Jednak górale dostosowuję zejście owiec z hal do pogody. W tym roku początek października był ciepły, więc zwierzęta pozostały na pastwiskach dłużej. Uroczysty jesienny Redyk w Szczawnicy odbędzie się więc za kilka godzin, czyli 14 października o godzinie 12.30.

Owce ulicami miasta poprowadzą bacowie w towarzystwie juhasów i psów pasterskich. Asystować im będą też regionalne kapele, które uatrakcyjnią to święto, tradycyjną, góralską muzyką, dzwonkami i przyśpiewkami. W tym dniu ciszy w Szczawnicy nie uznacie. To jedno z najgłośniejszych, regionalnych świąt.

Jak już wspomnieliśmy, przemarsz owiec rozpocznie się o 12.30. Korowód tysiąca owiec przejdzie z Jaworek, przez Szczawnicę, aż do granicy Szczawnicy i Krościenka. Oprócz tej najważniejszej dla turystów atrakcji na dziś zaplanowano także redykowe grillowanie, występ kapel i zespołów góralskich, koncert Zakopower i Dikanda oraz DJ Redyk Party. Nie zabraknie możliwości degustacji tradycyjnych, regionalnych potraw, m.in. barana z rożna po pienińsku. Będzie można też podziwiać góralską twórczość i zaopatrzyć się w tradycyjne wyroby owcze z bacówki. Uroczystości potrwają do późnych godzin wieczornych.

Booking.com