prorock

Za co można dostać mandat w Parku Narodowym?

https://pixabay.com/pl/photos/alpini%C5%9Bci-g%C3%B3ry-%C5%9Blad-alpinizm-5649828/

Wizyta w Parku Narodowym gwarantuje niezapomniane przeżycia. Piękno przyrody, możliwość spotkania dzikich zwierząt, wspięcia się na najpiękniejsze szczyty w kraju to przyjemności. Są jednak też obowiązki i normy, których turyści muszą przestrzegać. Za brak szacunku do nich grozi mandat w Parku Narodowym. Czasem bardzo wysoki.

Każdy Park Narodowy posiada własny regulamin, który jest opublikowany na jego stronie. Przed trekkingiem należy się z nim zatem zapoznać. Jest to zbiór zasad, których każdy turysta jest zobowiązany przestrzegać. I choć są tacy, którzy uważają, że został on skonstruowany, aby utrudnić wędrowcom życie, to wbrew tym osądom celem jest ochrona przyroda i zapewnienie bezpieczeństwa zarówno zwierzętom, jak i odwiedzającym park.

Najczęstsze wykroczenia w Parkach Narodowych w górach

Jednym z najczęściej łamanych punktów regulaminów na górskich szlakach, jest zbaczanie z ich torów. Grozi to urazami, spotkaniem dzikiej zwierzyny, zbłądzeniem. Kolejnym są biwaki. Przypomnijmy, że od 1 marca do końca listopada przebywanie na terenie Parku jest zabronione od zmierzchu do świtu. W ostatnim czasie dwóch turystów, którzy rozbili biwak na noc, w rejonie Morskiego Oka, zapłaciło karę w wysokości 1000 zł. Każdy z nich prawdopodobnie otrzymał maksymalną wysokość mandatu, jaka obowiązuje w Parku Narodowym, czyli 500 zł za wykroczenie.

Ponadto oprócz zakazu biwakowania w górach obowiązuje również zakaz palenia ognisk i używania otwartego ognia. Może to bowiem grozić szybkim się jego rozprzestrzenianiem. Obowiązuje również zakaz palenia papierosów, także elektronicznych. Nie wolno też zbierać runa leśnego, jagód, ani innych owoców.

Straż Parku ma prawo również ukarać za śmiecenie w Parku Narodowym. W tym przypadku warto zastanowić się jednak, czy wysokość mandatów nie jest zbyt niska, akcje sprzątania gór bowiem ukazują, że ten punkt regulaminu jest notorycznie łamany. W samych Tatrach, podczas tegorocznej akcji ich sprzątania wyniesiono aż 330 kg śmieci.

Ponadto należy pamiętać, że na spacer z psem należy chodzić tylko i wyłącznie po udostępnionych w tym celu szlakach.

Kto ma prawo wypisać mandat w Parku Narodowym w górach?

O przestrzeganie regulaminu przez turystów w Parkach Narodowych dba Straż Ochrony Przyrody. Natomiast zasady przyznawania mandatów przez nią reguluje Zarządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 17 marca 1965 r. w sprawie zasad stosowania mandatów karnych przez Straż Ochrony Przyrody.

Maksymalna wysokość mandatu za przewinienie w Parku Narodowym wynosi 500 zł, aczkolwiek jeśli dana osoba złamie kilka punktów regulaminu, wówczas może na nią zostać nałożona kara nawet w kwocie 1000 zł. Ponadto za akty wandalizmu, Straż Parku ma prawo wezwać policję, która może aresztować sprawcę.

Booking.com