Za nami 90. jubileusz flisackich tradycji

https://pixabay.com/pl/photos/krokiew-dunajec-s%C5%82owacja-1463274/

W tym roku Flisacy Pienińscy obchodzą swój 90. jubileusz. To lata bogate w tradycje i poszanowanie kultury regionalnej. Podczas obchodów tej okrągłej rocznicy nie zabrakło motywów kulturalnych, w tym śpiewu, wykładów i wspomnień.

90. jubileusz powstania Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich

W zeszłą niedzielę odbył się Uroczysty Walny Zjazd Delegatów Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich inaugurowany mszą święta, z okazji 90 lat istnienia tej organizacji. Nie zabrakło więc tradycyjnych strojów, śpiewu, poczty sztandarowej, przemówień, wykładów oraz wspomnień, które poparte zostały możliwością obejrzenia archiwalnych fotografii.

W niedzielę 18 lutego 2024 roku, 90 lat po niedzieli 18 lutego 1934 odbył się Uroczysty Walny Zjazd Delegatów Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich. Równo 90 lat temu podczas spotkania założycielskiego powołano Polskie Towarzystwo Flisaków Pienińskich. Cały najbliższy sezon upłynie nam pod tym wspomnieniem. Tegoroczny Uroczysty Walny Zjazd Delegatów zaczęliśmy mszą świętą w Kościele w Sromowcach Niżnych w intencji zmarłych flisaków oraz z prośbą o pomyślność w kolejnych latach działalności. Po mszy w pochodzie uświetnionym muzyką góralską wszyscy uczestnicy przeszli do sali konferencyjnej w Hotelu Nad Przełomem. Tam nasi prezesi przywitali zaproszonych gości. Doktorowi Krzysztofowi Mirajowi wręczono potwierdzenie nadania mu Honorowego Członka Polskiego Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich. Poprzedniego dnia Zwyczajny WZD uchwalił to uchwałą nr 7/24. Nie obyło się bez piosenki 'Sto lat’ :). Obecni zaproszeni goście zabrali głos i każdy dziękował flisakom za ten miniony czas działalności z promowania Pienin oraz życzył sukcesów w nadchodzących latach. Nasz wiceprezes odczytał listy gratulacyjne od nieobecnych zaproszonych. A na koniec dr Krzysztof Miraj wygłosił krótką historię powstania flisactwa i naszego Stowarzyszenia– możemy przeczytać relację Stowarzyszenia na jego stronie.

W uroczystościach oprócz Pienińskich Flisaków wśród zaproszonych gości byli m.in. Flisacy ze Słowacji, Sołtys, Członkowie Honorowi, Księża, Prezesi i były Prezes Stowarzyszenia, Przedstawiciele Bractwa Flisackiego.

Słów kilka o Pienińskich Flisakach

Misją PSFP jest propagowanie flisackich tradycji, kultury regionu, jej muzyki oraz legend. Ponadto Stowarzyszenie zrzesza Flisaków, którzy obsługują ruch turystyczny Dunajca. Od 1 kwietnia do 31 października oferują bowiem możliwość spływu tą rzeką specjalnymi łodziami flisackimi. Flisacy pływają codziennie z wyjątkiem świąt Wielkanocnych i Bożego Ciała.

Spływ rozpoczyna się na dwóch przystaniach. Są to Sromowce Wyżne – Kąty oraz przystań w Sromowcach Niżnych. Przystanie docelowe to Szczawnica oraz Krościenko.

Spływ Dunajcem z Flisakami to jedna z największych atrakcji Pienin. Nie sposób się jej oprzeć, co potwierdzają statystyki ruchu turystycznego.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich

Booking.com