prorock

Za ponad dwa lata wypijemy kawę na szczycie Śnieżki

Królowa Karkonoszy, Śnieżka, to jeden ze szczytów należących do Korony Gór Polski. Jeszcze kilka lat temu na wierzchołku góry można było zwiedzić UFO, czyli Obserwatorium Meteorologiczne i zjeść posiłek. Od dłuższego czasu jest to jednak niemożliwe. Obecnie trwają prace remontowe dolnego spodka. Ponoć w 2025 roku będzie w nim można wypić kawę.

Według najnowszych pomiarów Śnieżka ma 1603 m wysokości n. p. m. To jeden z najchętniej zdobywanych szczytów Karkonoszy. Wejście na niego gwarantuje też jedną z 28 potrzebnych pieczątek, aby zyskać tytuł Zdobywcy Korony Gór Polski. Na wierzchołku panują specyficzne warunki pogodowe, tutejszy klimat określa się jako okołobiegunowy. Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa oddano do użytku w 1974 roku. Jego budowa trwała 8 lat. Dość szybko obiekt stał się znany na całym świecie, a to za sprawą swej nietypowej architektury. Składa się bowiem z trzech spodków przypominających talerze UFO. W budynku, oprócz Obserwatorium znajdowała się również, usytuowana w najniższym dysku, restauracja.

Siedem lat temu, w 2015 roku, budynek został zamknięty dla turystów, ze względu na bardzo zły stan techniczny. Do tej pory wyremontowano już dwie górne kondygnacje. Obecnie trwają prace w ostatniej, dolnej, w której znajdowała się restauracja. Projekt „Nowa Śnieżka 2025” zakłada, że już niedługo wszyscy zdobywcy Królowej Karkonoszy, będą mogli na jej szczycie wypić gorącą kawę. Konstrukcja najniższego dysku jest już wzmocniona i nie zagraża niebezpieczeństwu. Pozostał jeszcze remont całościowy dolnego spodka, jak również założenie w całym obiekcie nowej instalacji kanalizacyjnej, wodnej i energetycznej. Prace mają potrwać do 2025 roku. Kosztorys całościowego remontu Stacji zakłada, że prace będą kosztowały 3,3 miliona euro.

Booking.com