Zachowaj szczególną ostrożność w Tatrach

Tatrzański Park Narodowy poinformował, że pomimo iż wiosna zawitała również do wyższych partii gór, to nadal jest tam bardzo niebezpiecznie. Mogą występować burze, topniejący śnieg powoduje, że łatwo się poślizgnąć, a pokrywa lodowa na stawach jest cienka i krucha. Podczas wędrówek należy zachować szczególną ostrożność.

TPN ostrzega: trudne warunki w wysokich Tatrach, potrzebny odpowiedni sprzęt i umiejętności

Wysokie części Tatr skrywają wiele niespodzianek, często niemiłych. Wiosna to trudna pora roku dla tego regionu. Wieczorami i porankami nadal występują skute mrozem pokrywy śniegu i lodu, które zaczynają topnieć w ciągu dnia, zatem jest dość ślisko. Ponadto spadają kamienie i mogą występować burze. Niektóre szlaki mogą być podtopione ze względu na topniejący śnieg. Na stawach, pomimo że występuje warstwa lodu, to jest ona krucha i cienka, wejście na nią spowoduje załamanie jej i może dojść do wypadku. TPN radzi, aby na wyższe partie gór nie wchodziły teraz osoby bez doświadczenia i odpowiedniego sprzętu wraz z umiejętnością jego zastosowania. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego zalecają zabieranie ze sobą raków, czekan, lawinowego ABC oraz kasku.

Zamknięcia szlaków w Tatrach

Jak podał w oficjalnym komunikacie Tatrzański Park Narodowy, do 30 listopada, od zmierzchu do świtu, zamknięto wszystkie szlaki na terenie parku, zarówno turystyczne i rowerowe, jak i narciarskie. Ponadto 14 maja zakończył się sezon narciarski, w związku z tym nieczynne są wszelkie nartostrady i szlaki narciarskie, w całych Tatrach, z wyjątkiem szlaku Morskie Oko – Rysy. Nie wolno więc uprawiać żadnych form narciarstwa od tego dnia. Należy też pamiętać, że do 15 czerwca nieczynne są schroniska na terenie TANAP-u.

Booking.com