prorock

Zamknięcie sezonu w Parku Narodowym Gór Stołowych

Błędne Skały i Szczeliniec Wielki można już zwiedzać bezpłatnie. Jest tylko jeden warunek. Wejście na teren Parku Narodowego Gór Stołowych następuje na własną odpowiedzialność. Sezon turystyczny został bowiem oficjalnie zamknięty.

Na Szczeliniec Wielki i Błędne Skały bez biletu

Park Narodowy Gór Stołowych ogłosił oficjalne zamknięcie sezonu turystycznego. Oznacza to, że zarówno Szczeliniec Wielki, jak i Wielkie Skały można zwiedzać bezpłatnie, nie kupując biletu. Jednak sytuacja ta, jak większość ma drugie dno. Na ich teren turyści wchodzą na własną odpowiedzialność. Jak zauważyła w Social Mediach jedna z miłośniczek górskich trekkingów, sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana.

„Uprzejmie proszę o wyjaśnienie zasad wejścia na teren Błędnych Skał i Szczelinca Wielkiego w okresie, gdy nie jest prowadzona obsługa ruchu turystycznego. W zarządzeniu 6/2023 jest wprost napisane, że:

㤠11

1. Osoba:

1) przebywająca na Trasie Turystycznej Szczeliniec Wielki;

2) przebywająca na Trasie Turystycznej Błędne Skały;

(…)

zobowiązana jest posiadać i okazywać (…) dowód uiszczenia opłaty określonej w załączniku nr 1″

I dalej:

㤠12

1. Podczas zwiedzania Trasy Turystycznej Szczeliniec Wielki lub Trasy Turystycznej

Błędne Skały wymagane jest posiadanie ważnego biletu, nabytego zgodnie

z zasadami określonymi przez Dyrektora PNGS.”

Nigdzie w regulaminie nie ma (lub nie umiem znaleźć) informacji o tym, że przepisy te obowiązują wyłącznie w okresie (dni, godziny), gdy prowadzona jest obsługa ruchu turystycznego (otwarte kasy). W przypadku wypadku ubezpieczyciel może chyba odmówić wypłaty odszkodowania powołując się na to, że poszkodowany nie posiadał ważnego biletu (czyli wszedł nielegalnie, czy też zgodnie z nomenklaturą stosowaną przez Was na kartkach przy kasach lub w mediach społecznościowych: „na własną odpowiedzialność”). Czy zamierzacie sytuację tę uregulować w oficjalnych dokumentach (np. zarządzenie dyrektora) by była w 100% jasna (np. dodając zapis, że obowiązek posiadania biletu nie obowiązuje w dniach i godzinach, gdy nie jest prowadzona obsługa ruchu turystycznego)?” – napisała pod postem PNGS pani Wilga. Przyrodnicy przyznali jej rację, obiecując, że pochylą się nad tym zagadnieniem.

Zwiedzanie PNGS poza sezonem turystycznym

Trasa letnia na Szczelińcu Wielkim otwarta będzie wyłącznie do pierwszych opadów śniegu. Potem będzie można korzystać z trasy zimowej, przez Afrykę. Dodatkowo zamknięte zostaną schody zejściowe, więc zarówno wejście, jak i zejście będzie odbywać się trasą wejściową. Schronisko PTTK na Szczelińcu Wielkim jest czynne.

Przy Błędnych Skałach niedostępne już są toalety. PNGS zapowiedział, że nie będzie też w sezonie zimowym popularnych Toi-Toi. Zamknięto również górny parking. Osoby zmotoryzowane mogą zostawić samochód na bezpłatnym parkingu YMCA.

Warto zaznaczyć, że w okresie zimowym nie kursują PKS z Kudowy do Karłowa. Można się tam natomiast dostać transportem publicznym z Radkowa. Na trasie Radków-Karłów wyjazd jest z parkingu przy ul. Chrobrego o godzinach 9.40 i 17.20. Powrót z Karłowa do Radkowa następuje o 10.20 i 18.00. Bus rusza z przystanku Wambierzyce. Transport kursuje przez cały tydzień.

Fot. Park Narodowy Gór Stołowych

 

Booking.com