Ze względu na utrzymującą się na południu polski od kilku dni zimową pogodę odradza się uprawianie trekkingów oraz wspinaczek górskich. Wędrówki w górach bez dużego doświadczenia i odpowiedniego sprzętu z umiejętnością posługiwania się nim, stanowi zagrożenie zdrowia, a nawet życia.
W niższych partiach Tatr wskazane jest posiadanie kijków trekkingowych ze względu na oblodzenia szlaków. Wyższe partie gór stanowią dość duże zagrożenie. Występuje niski pułap chmur, opady śniegu, którego spora warstwa nagromadziła się już na szlakach oraz oblodzenia. Wędrując po Tatrach, należy mieć ze sobą lawinowe ABC, raki, czekan i kask. Ponadto należy przypomnieć, że został ogłoszony pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają, że szczególną ostrożność należy zachować na szlakach Siklawy i do Morskiego Oka. Nie należy też udawać się na wschodnią ścianę Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego. Jest tam obryw skalny.
Jak podaje GOPR, również w Bieszczadach można zaobserwować zimową aurę. Szlaki są oblodzone i i nieprzyjazne trekkingowcom, szczególnie w górnych partiach połonin. Ratownicy przypominają o konieczności zabierania na wędrówki raczków.
W Karkonoszach zima zapewniła w ostatnich dniach turystom urazy kończyn i wychłodzenia. Ratownicy górscy informują, iż na szlakach w okolicach szczytów występują duże oblodzenia. Radzą, aby zabierać kijki, raczki oraz odpowiednią odzież ochronną