prorock

Zlikwidują słynne WC z widokiem na Tatry

W październiku zeszłego roku wichura zniszczyła słynny kolorowy wychodek z widokiem na Tatry. Jako że stał się już on nieodzownym elementem szlaku na Rysy, został odbudowany. Teraz zapadła decyzja o jego likwidacji. W miejscu tym powstanie bowiem nowoczesne WC.

Kultowe WC znajdujące się w pobliżu schroniska Chata pod Rysami, na wysokości 2200 m n.p.m., będzie zlikwidowane. W jego miejscu stanie nowoczesna i ekologiczna toaleta. Konkurs na jej budowę ma zostać ogłoszony już w najbliższym czasie.

Czy żal jest drewnianego wychodka bez kanalizacji? Jedni powiedzą tak, inni, że nie. Trzeba zaznaczyć, że był on jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Tatrach. Nie ma chyba turysty zdobywającego Rysy od słowackiej strony, który nie zrobił sobie zdjęcia w tym miejscu. Kolorowa, słoneczna i jak wspominają jej fani, toaleta z naturalną klimatyzacją. Wprawdzie nie działającą, bo zapachy nie były przy niej tak piękne, jak górskie widoki. Te można było podziwiać siedząc za potrzebą. Warto też zaznaczyć, że obecny wychodek jest kopią swojej pierwotnej wersji. W zeszłym roku halny postanowił go bowiem rozłożyć na części pierwsze.

Jeszcze nie wiadomo, jak będzie wyglądać nowoczesna toaleta, aczkolwiek musi ona spełniać wymogi ekologiczne. „Z radością prezentujemy nasz nowy projekt poprawy infrastruktury turystycznej. Usunięte serwetki i śmierdzące ekskrementy to problem, z którym wszyscy spotykamy się podczas wędrówek po górach i przyrodzie, dlatego postanowiliśmy coś z tym zrobić. Naszym głównym celem jest stworzenie pilotażowego modelu toalet kompostujących” – poinformował klub Hikemates.

Fot. Jacek Bednarek, Wikipedia

Booking.com