Zmarła Anna Czerwińska, honorowa członkini Polskiego Związku Alpinizmu

Wczoraj, 31.01.2023, Polskę obiegła wiadomość, że Anna Czerwińska nie żyje. W chwili śmierci miała 73 lata. To wielka strata dla polskiego himalaizmu i alpinizmu. Była pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi.

Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Zawady zamieściła na swoim profilu społecznościowym informację o śmierci Anny Czerwińskiej.

Z przykrością informujemy, że zmarła Anna Czerwińska, polska alpinistka i himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi. Uczestniczyła w wyprawach wspinaczkowych m.in. z Wandą Rutkiewicz i Krystyną Palmowską.
Spoczywaj w spokoju Aniu!”

Kobieta była ikoną polskiego himalaizmu i alpinizmu. Koronę Ziemi zdobyła jako pierwsza Polka i druga osoba w Polsce. Była też pierwszą Polką, która stanęła na szczytach Lhotse oraz Makalu, oraz drugą Polką, która wspięła się na szczyt Mont Everest. Co więcej, okazało się, że była najstarszą kobietą świata, której się to udało.

Swoją przygodę z górami Anna Czerwińska rozpoczęła pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Zaczynała od wspinania się na tatrzańskie szczyty. Potem zdobywała Alpy, Himalaje i Karakorum. Dla gór porzuciła zawód farmaceuty z tytułem doktora. Była honorową członkinią Polskiego Związku Alpinizmu. Prezydent Aleksander Kwaśniewski na początku XX wieku odznaczył ją Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Anna Czerwińska zmarła 31.01.2023. Miała 73 lata.

Stelaż do namiotu SIERRA II COMFORT
Stelaż do namiotu SIERRA II COMFORT
74.8 PLN 88 PLN

proadventure.pl

Okulary Arctica S-327A
Okulary Arctica S-327A
119 PLN 140 PLN

proadventure.pl

Buty do wspinaczki Ocun OZONE - red/black - UK 13
Buty do wspinaczki Ocun OZONE - red/black - UK 13
443.99 PLN 510.99 PLN

proadventure.pl

Płachta biwakowa
Płachta biwakowa "Tarp" 200x300cm MFH
73.95 PLN 87 PLN

proadventure.pl