prorock

Mamy kwiecień, ale w górach nadal trwa zima. Uważaj na górskich szlakach

Pomimo że w większości kraju nadeszła już wiosna, to w górach nadal trwa zima. Uważaj na górskich szlakach. Jest ślisko, leży śnieg, a temperatura spada poniżej zera. Często wymagany jest sprzęt asekuracyjny. Sprawdź aktualne warunki i stan szlaków w górach.

Tatry

W Tatrach powyżej wysokości 1800 m n.p.m. panuje 2 stopień zagrożenia lawinowego, poniżej jest tak zwana jedynka. Jak podaje TOPR, „w wielu miejscach wiatr utworzył depozyty śniegu, który jest słabo związany z twardym podłożem”. Prognoza zagrożenia lawinowego na najbliższe dni jest niezmienna. Tatrzański Park Narodowy informuje, iż w wyższych partiach gór jest twardo i ślisko. Ponadto pod świeżym śniegiem zalegają lód i stare złoża śniegu. Zaleca się zabranie ze sobą lawinowego ABC, raków, czekana i kasku. W niższych partiach Tatr widnieje cienka warstwa śniegu, a pod nią znajduje się miejscami lód. Należy posiadać ze sobą raczki i kijki trekkingowe.

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego odradzają wspinaczkę wschodnią ścianą Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego, ze względu na obryw. W Dolinie Białego na żółtym szlaku uszkodzony jest most. Ponadto, do 16 maja, pozostają zamknięte szlaki:

  • Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz
  • Dolina Tomanowa – od skrętu przy Kamienistym Żlebie – Chuda Przełączka
  • Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko.”

Bieszczady

W Bieszczadach turyści mogą korzystać ze wszystkich szlaków i ścieżek przyrodniczych. Jak podały władze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, na jego terenie leży świeży śnieg. Pod nim w wielu miejscach znajduje się pokrywa lodowa. Dlatego zalecane jest posiadanie ze sobą raczków i kijków, szczególnie przy podejściach. Grubość pokrywy śnieżnej waha się od 20 do 130 cm. Przemieszczając się po górnej części lasu, należy liczyć się z zaspami i miejscami wywianymi.

GOPR poinformował, iż zagrożenie lawinowe oceniano na 1 stopień, prawdopodobnie pozostanie tak bez zmian. W górnych partiach Bieszczad utworzyła się lodoszreń. Deski śnieżne są stabilnie związane ze starym podłożem. Na południowych szlakach można spotkać śnieg w płatach. Należy uważać na zagrożenie lawinowe na stromych północnych i północno-wschodnich stokach.

Pieniny

W Pieninach na szlakach należy liczyć się z występującymi miejscami oblodzeniami oraz błotem. Pokrywa śnieżna ma grubość miejscami ok. 10 cm. Wędrujący powinni korzystać ze sprzętu asekuracyjnego w postaci kijków.

Pieniński Park Narodowy informuje, że ze względu na remont do 30 czerwca zamknięto Drogę Pienińską „po stronie słowackiej od ujścia Leśnickiego Potoku do Czerwonego Klasztoru”.

Nieczynne wyciągi w górach

W Tatrach zamknięto szlak narciarski z Polany Chochołowskiej do Bobrowieckiego Żlebu. Ponadto PKL poinformował, że w związku z kończącym się sezonem narciarskim, rozpoczęły się przeglądy techniczne ich wyciągów. Do jutra włącznie nieczynna jest kolej Ośrodka Palenicy w Szczawnicy. Kolejne przeglądy rozpoczynają się po świętach Wielkanocnych. Przypominamy zatem ich terminy:

11-27 kwietnia – Góra Parkowa w Krynicy-Zdrój oraz PKL Mosorny Groń w Zawoi

11-28 kwietnia – Jaworzyna Krynicka

17-21 kwietnia – Kolej linowa na Gubałówkę

8-24 maja – Kasprowy Wierch.

Booking.com